Czy utrzymujące się odrętwienie jest normalne?

Dzień Dobry, Tydzień temu miałem leczenie kanałowe zęba VI prawego, górnego. W trakcie pojawiły się jakieś komplikacje, okazało się, że kanał jest bardzo długi i zawiły. Spalił się również lokalizator wierzchołkowy, a po wymianie na nowy i tak nie dało się go użyć, "pojawiła się kotwica", dodatkowo na pytanie co teraz, padła odpowiedź, nic, daj maszynówkę. Lekarz próbował też wpychać mocno narzędzia, uderzał nimi w środku, ale to nie dało efektu. Ostatecznie lekarz nie dokończył całości, powiedział, że wydaje mu się, że idzie za daleko, musimy przełożyć to na kolejny raz. Po powrocie do domu czułem się źle, poczułem dziwne objawy na połowie twarzy, ale przeciwnej do chorego zęba. Drętwienie, mdłości, zawroty głowy, w ogóle taki jakby ciężar połowy ciała, podniesiona temperatura. Fizjoterapeuta zauważył asymetrię twarzy i obkuł mnie igłami. Nie pomogło mi to. Zgłosiłem się do lekarza, ale uznał, że może być to ciężka reakcja na stres. Czy utrzymujące się odrętwienie jest normalne i ma cokolwiek wspólnego z leczeniem kanałowym?
MĘŻCZYZNA, 35 LAT 10 miesięcy temu

Dentysta Białystok



„Dentysta Białystok”



Dzień dobry,



Odrętwienie i inne objawy, które opisujesz, mogą być związane z leczeniem kanałowym, chociaż takie powikłania są rzadkie i nietypowe, zwłaszcza jeśli dotyczą strony twarzy przeciwnej do leczonego zęba. W trakcie leczenia kanałowego, szczególnie skomplikowanego, może dojść do podrażnienia lub nawet uszkodzenia okolicznych tkanek i nerwów, co może wywołać uczucie odrętwienia lub nietypowe dolegliwości w obrębie twarzy. Przedłużające się objawy mogą wymagać dokładniejszej oceny przez specjalistę, ponieważ odrętwienie, asymetria twarzy i inne opisywane dolegliwości nie są typowe dla standardowego leczenia kanałowego.



Utrzymujące się odrętwienie twarzy może być związane z kilkoma czynnikami:



Podrażnienie nerwów w trakcie procedury stomatologicznej – jeśli narzędzia były mocno dociskane, może dojść do podrażnienia okolicznych struktur.

Reakcja na znieczulenie – czasem znieczulenie miejscowe, zwłaszcza przy dłuższych zabiegach, może prowadzić do czasowego odrętwienia. Jednak odrętwienie powinno ustąpić po kilku godzinach lub maksymalnie do kilku dni po zabiegu.

Stres i napięcie mięśniowe – stres związany z zabiegiem stomatologicznym może wywołać napięcie mięśniowe i wpłynąć na stan zdrowia ogólnego, ale objawy takie jak asymetria twarzy czy przedłużające się odrętwienie są nietypowe dla stresu.

Co zrobić dalej?

Zalecam, abyś udał się na konsultację do innego stomatologa lub chirurga szczękowo-twarzowego, który może dokładniej ocenić stan zęba oraz okolicznych tkanek i nerwów. Jeśli objawy odrętwienia i asymetrii twarzy będą się utrzymywać, pomocna może być konsultacja neurologiczna, aby wykluczyć inne przyczyny.



Warto jak najszybciej zwrócić się po dalszą pomoc, aby zrozumieć, co mogło wywołać te dolegliwości i zaplanować odpowiednie leczenie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty