Czy w moim przypadku istnieje ryzyko zachorowania na jaskrę?

Witam, od dłuższego już czasu mam pewne problemy z oczami. Wszystkie informacje jakie wydają mi się przydatne zamieszczę poniżej. Informacje o mnie: - mężczyzna - 27 lat - krótkowzroczność (-1.5, -1.75) - waga w normie - aktywny fizycznie - dużo czasu spędzam siedząc przy monitorach (głownie w pracy) - brak wykrytych chorób przewlekłych (również brak zażywania stałych leków) - brak chorób genetycznych w najbliższej rodzinie - nie wykryto podciśnienia / nadciśnienia Objawy / problemy: - światłowstręt (przy bardzo słonecznej pogodzie ciężko bez okularów słonecznych przy patrzeniu na jasne obiekty, jasne wyświetlacze szybko męczą - w pracy mam wszystko na ciemnym tle używam Flux do redukcji swiatła) - przy popatrzeniu przez krótka chwile (np. 2sec) w bardzo jasne obiekty (np. światło samochodów) często mi zostaje plamka po tym świetle przez jakiś czas - kilka razy (ok. 2-3 razy) w poprzednim roku miałem migające kształty tunelowe widzenie dość spory ból głowy (trwało to około 30-100 min) - suchość oka (wykryty zespół suchego oka przez jednego okulistę) - częste uczucie piasku w oczach, szczególnie po przebudzeniu - szybciej mi się męczą oczy szczególnie przy pracy na komputerze / siedzenie na telefonie (najbardziej przy czytaniu na jasnym tle) - mam wrażenie że wzrok w nocy przyzwyczaja mi się sporo wolniej niż kiedyś chyba widzę gorzej w nocy niż kiedyś (w nocy jasne światła np. samochodów się lekko rozszczepiają, wtedy podświetlone numery autobusów są nieczytelne z większych dystansów) - czuje dość często ociężałość / ból oczu, szczególnie prawego (ociężałość się znacząco zmniejsza po drzemce) - żeby nie czuć dyskomfortu w oczach, potrzebuje znacząco dłuższego snu niż kiedyś (przynajmniej 7-8h) - ostatnio miałem rzadkie niekontrolowane drgawki powieki przez 1-2dni (prawa powieka) - po dłuższej jeździe na rowerze oczy mam zaczerwienione (nawet jak stosuje co jakiś czas sztuczne łzy) zaczerwienienie głównie rozprowadza się na boki od źrenicy (może to nie ma związku, ale za każdym razem zaczerwienienia pojawiają się jako takie paski) - mam wrażenie że ciężko mi skupić wzrok na filmikach z bardzo duża ilością szybkiego ruchu Wykonane badania: - wstępna analiza: sprawdzenie wady, ciśnienia, jakieś podstawowe pomiary (nic nie wykryto -> zlecono badanie dna oka) - badanie dna oka (okulista powiedział, że wszystko wygląda OK, prócz jakieś tam zmiany w płytkach czy coś -> zlecono OCT) - OCT (lewe oko - mieści się w normie, prawe oko - zmniejszenie grubości RNFL w kwadrancie górnym, zmniejszenie grubości około-dołkowych komórek zwojowych siatkówki (GCL) w kwadrancie górno-nosowym -> zlecono konsultacje wyników z okulistą) - analiza wyników OCT (małe podejrzenie jaskry -> zlecono badać ciśnienie co 4 miesiące kolejne OCT za rok) W planach mam jeszcze sprawdzenie czy aktualne okulary są prawidłowo dopasowane (maja już 2 lata). Przeczytałem, że w wypadku jaskry nie da się skutków leczyć, jednak da się przeciwdziałać dalszemu pogłębianiu choroby, dlatego im jest bardzo ważne szybkie wykrycie. Chciałbym zapytać: 1. Czy duża jest szansa na jaskre w moim przypadku? 2. Czy są jakieś badania na które mógłbym pójść bezpośrednio żeby ostatecznie ustalić czy to jaskra (lub inna choroba, nie chce czekać kolejnego roku)? 3. Czy to może być jakaś inna choroba / przypadłość? Wszelkie porady do mojego stanu są mile widziane, jednak po prostu udanie się do okulisty myślę że mija się z celem, ponieważ dopiero co byłem u dwóch różnych.

Ważne oszczędzanie wzroku; kontrola wszelkich leków;
Ważny stan Pacjenta; objawy ;do regularnej konsultacji, wywiad, badanie, kompleksowa ocena stanu zdrowia ; obciążenia chorobowe, stosowane leki... Z wynikami badań. spisem leków, etc... Pozdrawiam