Czy w podanej sytuacji konieczna jest rekonstrukcja więzadła krzyżowego?

Czy jest konieczna i czy pomoże rekonstrukcja więzadła krzyżowego czy wystarczą ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg itp? I co z więzadłem krzyżowym tylnym oraz pękniętą łąkotką? 16 lat temu skręciłam kolano, naderwałam więzadło itp, noga w gipsie 3 tygodnie. 8lat temu z powodu blokowania się kolana artroskopia z wycięciem strzępów więzadła i okruchów łąkotek. Po ciąży leżącej zaczęło bardziej mi dokuczać kolano. wykonałam rezonans i dostałam skierowanie na rekonstrukcję więzadła. Średnio raz na 2 miesiące kolano mi się "rozlatuje", wraca do normy po leczeniu objawowym po ok. miesiącu ale wystarczy, że krzywo stanę albo na czymś wypukłym i czuje jak mi się coś przesuwa i boli, tak jest często. Niżej wynik z rezonansu. *RM kończyny dolnej M17 Opis badania: Badanie przeprowadzono na aparacie Siemens Essenza 1,5T Wykonano sekwencje TSE, TIRM, uzyskując obrazy PD- T1 i T2-zależne, w płaszczyznach poprzecznych,czołowych i strzałkowych. Staw kolanowy prawy z cechami wysięku śródstawowo oraz w zachyłku nadrzepkowym z cechami przerostu błony maziowej. Osteofitoza powierzchni stawowych. Cechy chondromalacji tylnych odcinków powierzchni stawowych kości piszczelowej.Okrywa chrzęstna w stawie gładko odgraniczona prawidłowej grubości. Ścięgno mięśnia czworogłowego, więzadło rzepki oraz troczki rzepki prawidłowe. Więzadło poboczne piszczelowe, okolica gęsiej stopy ścięgnistej prawidłowe Więzadło poboczne strzałkowe, ścięgna mięśni dwugłowego uda oraz podkolanowego prawidłowe Więzadło krzyżowe cechy całkowitego zerwania. Więzadło krzyżowe tylne o pogłębionym łuku zcechami częściowego uszkodzenia w okolicy przyczepu udowego Łąkotki obustronnie o wyraźnie obnizonej wysokości z obecnością zmian degenerecyjnych, nie można wykluczyć poziomej szczeliny pęknięcia w zakresie łakotki bocznej Dół podkolanowy wolny. Wielokomorowa przestrzń płynowa 25 x 17x 22 mm połozona w przestrzeni nadkłykciowej kości udowej od strony bocznej

Lek. Paweł Bartosz Ortopedia

W odpowiedzi na to pytanie konieczne jest badanie kliniczne. Jeżeli w badaniach obrazowych jest stwierdzone zerwanie więzadła krzyżowego i utrzymują się objawy niestabilności, znając ryzyko związane z operacją oraz potencjalny wynik, może być wskazana operacja rekonstrukcji więzadła krzyżowego.