Czy w taki sposób mogę opóźnić okres?

Za 3 tygodnie planuję wyjazd i w tym czasie najprawdopodobniej dostanę okres, mam go regularnie. Nie brałam nigdy tabletek antykoncepcyjnych, czy da się wziąć tylko jedną/kilka aby opóźnić okres (o kilka dni/tydzień)? Chciałabym jednorazowo w związku z tym wyjazdem użyć tabletek, ale potem już ich nie brać. Czy potem normalnie będę mieć okres regularnie jak teraz? I czy podczas zażywania tych tabletek będę mogła spożywać alkohol?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych można spożywać alkohol – nie zmniejsza on skuteczności działania leku, pod warunkiem, że nie spowoduje wymiotów lub biegunki, które mogą wpłynąć na mniejszą wchłanialność hormonów.

Natomiast niestety antykoncepcja hormonalna nie rozwiąże Pani problemu, ponieważ nie należy rozpoczynać stosowania pigułek hormonalnych w taki sposób, jaki opisuje Pani. O leczeniu zadecydować może tylko ginekolog (najczęściej po zebraniu wywiadu, przeprowadzeniu badania ginekologicznego i ewentualnie badaniach krwi), on także dobiera konkretny lek. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/badania-do-wykonania-przed-rozpoczeciem-stosowania-antykoncepcji.

Standardowo zażywanie pigułek rozpoczyna się 1. dnia cyklu, czyli 1. dnia krwawienia miesiączkowego. W przypadku niektórych preparatów producent dopuszcza możliwość rozpoczęcia zażywania tabletek pomiędzy 2. a 4. dniem cyklu. W innym momencie cyklu nie należy brać pigułek, może to wpłynąć negatywnie na gospodarkę hormonalną organizmu, nie sposób też przewidzieć, czy wskutek tego dojdzie do zatrzymania miesiączkowania. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.