Czy w takim przypadku mogę na pewno wykluczyć ciążę?

Biorę tabletki antykoncepcyjne od dwóch lat. W trakcie cyklu zapomniałam o jednej. Po 14 dniach od stosunku zrobiłam test ciążowy wyszedł negatywny. W trakcie 7 dniowej przerwy, pojawiło się normalne krwawienie z odstawienia. Czy w takim przypadku mogę uznać ciążę za wykluczoną?

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli test ciążowy został wykonany po 14 dniach, to prawdopodobnie można ciążę wykluczyć – jednak najpewniejszą metodą jest badanie laboratoryjne na obecność beta hCG we krwi. Testy ciążowe domowego użytku, mimo dużej skuteczności oraz czułości, mogą nie wykazać ciąży po takim czasie. Dlatego zaleca się, by wykonać je w dniu spodziewanej miesiączki.

Co do osłabienia skuteczności antykoncepcji hormonalnej w przypadku pominięcia jednej tabletki, to jest to zależne zarówno od rodzaju tabletek, jak i od momentu w cyklu, w którym została pominięta pigułka. Np. najbardziej ryzykowne jest pominięcie tabletki w pierwszym tygodniu nowego opakowania, zaś gdy taka sytuacja miała miejsce na kilka dni przed końcem opakowania, wówczas nie powinno się robić przerwy (czy zażywać tabletek placebo), tylko zacząć kolejne opakowanie. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna.

O tym, jak prawidłowo stosować antykoncepcję hormonalną mówi nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.