Czy mogę w taki sposób przyjmować antykoncepcję?

Witam, przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Vines od ok.2 lat. Pominęłam dwie pierwsze tabletki z nowego opakowania, co powinnam zrobić? Wziąć trzy tabletki (tabletkę nr.1, 2 i 3 z pierwszego tygodnia) trzeciego dnia i kontynuowac dalej normalnie opakowanie czy wziąć tylko jedną tabletkę (tabletkę nr.1) i reszte brać codziennie po jednej, aż do końca opakowania? Czy nie brać wgl. az do wystapienia miesiączki?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zdaniem naszego eksperta z zakresu ginekologii pominięcie dwóch pierwszych tabletek antykoncepcyjnych skutkuje tym, że antykoncepcja nie będzie zachowana i pojawi się ona dopiero od kolejnego blistra.

Dodatkowo jeśli w trakcie przerwy dochodziło do zbliżeń, to istnieje ryzyko zajścia w ciążę. Aby to wykluczyć należy wykonać test ciążowy po około 14 dniach.

W tym momencie może Pani kontynuować przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, pamiętając jednocześnie o dodatkowym zabezpieczeniu. Z uwagi na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych lepiej nie przyjmować trzech tabletek antykoncepcyjnych w jednym czasie. Istnieje natomiast możliwość zażycia dwóch tabletek jednocześnie.

Podobne pytania pojawiały się w naszym serwisie. Poniżej umieszczamy przykładowe z nich wraz z odpowiedziami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-dwoch-pierwszych-tabletek-antykoncepcyjnych-podczas-miesiaczki,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-dwoch-tabletek-antykoncepcyjnych-a-skapy-okres,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-dwoch-pierwszych-tabletek-antykoncepcyjnych-po-przerwie-7-dniowej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.