Czy w tej sytuacji istnieje szansa uzależnienia?

Dzien dobry, mam 23 lata i od okolo 2 lat jestem na lekach od psychiatry. Ostatnio znowu jest gorzej leki przestały dzialac a ja nie spie. 2 dni temu dostalam od swojego psychiatry recepte na xanax-godzine przed snem codziennie przez okolo 3 msc zeby sprawdzic czy taki lek pomoze i ewentualnie wykluczyć/potwierdzic ze jest to na podłożu lękowym i nerwicowym. Po moim pytaniu powiedzial ze uzaleznienie mi nie grozi i ze wszystko bedzie Ok. Ja jednak wkrecilam sobie ze moge sie uzależnić i obawiam sie brania ich przez taki czas. Proszę o podpowiedz czy to jest dobry wybor czy absolutnie nie powinnam ich tyle brac
KOBIETA, 23 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Rozumiem Pani obawy i niepokój związanym ze stosowaniem Xanaxu. To zupełnie naturalne, że ma Pani wątpliwości co do długotrwałego przyjmowania tego specyfiku, szczególnie biorąc pod uwagę potencjalne ryzyko uzależnienia.

Warto zaznaczyć, że Xanax, jak i inne leki z grupy benzodiazepin, może być skuteczny w krótkotrwałym leczeniu zaburzeń lękowych, ale jego długotrwałe stosowanie może nie być zalecane ze względu na ryzyko uzależnienia oraz możliwość wystąpienia objawów z odstawienia po zaprzestaniu jego zażywania. W związku z tym Pani troska o potencjalne uzależnienie jest w pełni zrozumiała.

Czy otrzymała Pani diagnozę na temat trudności, z którymi się Pani zmaga? Czy są to jedynie problemy z zasypianiem (https://portal.abczdrowie.pl/klopoty-z-zasypianiem ), czy też inne niepokojące objawy, które utrudniają Pani codzienność i wieczorem natłok myśli oraz lęków nie pozwala zasnąć?

W obecnej sytuacji, ważne jest, aby Pani kontynuowała otwartą komunikację ze swoim psychiatrą. Wyrażenie swoich obaw i wątpliwości jest kluczowe. Lekarz może wyjaśnić, dlaczego uważa Xanax za odpowiedni w Pani przypadku, omówić potencjalne ryzyko i zaproponować strategię minimalizacji skutków ubocznych oraz ryzyka uzależnienia. Jeśli niepokój pozostanie, może Pani poprosić o alternatywne opcje leczenia. Proszę pamiętać, że decyzje dotyczące farmakoterapii powinny być podejmowane wspólnie, z uwzględnieniem Pani komfortu i preferencji. Gdyby w kontakcie z lekarzem nie czuła się Pani wystarczająco bezpiecznie, by wyrazić wszystkie wątpliwości, być może warto pomyśleć o udaniu się do innego specjalisty psychiatry i zasięgnąć jego opinii.

Jeśli problemów jest więcej niż trudności z zasypianiem, może warto byłoby też skonsultować się z psychoterapeutą, by w bezpiecznej przestrzeni rozważyć możliwe formy pomocy: kilka rozmów wspierających, czy psychoterapię.

Życzę Pani dużo siły i otuchy w tej niełatwej sytuacji. Proszę pamiętać, że Pani zdrowie psychiczne jest najważniejsze, a otwarta komunikacja z lekarzem to klucz do znalezienia najlepszego rozwiązania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.