Czy w tej sytuacji mogę starać się o rentę?

Dzień dobry. Czy mogę starać się o rentę? Doskwiera mi ból kręgosłupa oraz drętwienie lewej ręki i nogi ból promieniuje na prawa noge, mam trudności w chodzeniu kuleje na lewą noge z powodu boku. Jestem po przeswietleniu RTG na którym nic nie wykazało. NEUROLOG dał skierowanie na tomograf komputerowy i w opisie jest napisane tak: spłycona lordoza, bez skoliozy, bez kregozmykow, niewielkie zwężenie przestrzeni międzynarodowej L5-S1 z dokanałową przepukliną jądra miażdzystego o wym do 2 mm, centralno-lewoboczna. Pozostałe przestrzenie miedzykregowe w odc. Ledzwiowym kręgosłupa nieprzewezone. Bez innych uścisków na korzenie nerwowe bądź worek pionowy. Do dalszej diagnostyki w MR. Miałam rezonans magnetyczny i w opisie jest napisane: badanie MR kręgosłupa w odcinku Th10-S5 wykazuje na poziomie L3/4 dokanałową wypukline krążka miedzykregowego z uciskiem worka oponowego. Na poziomie L4/5 dokanalowe uwypuklenie krążka miedzykregowego, modelujace worek pionowy. Pozostałe przestrzenie międzykregowe bez dokanalowych dyskopatii krążków miedzykregowych. Worek oponowy, rdzeń krajowy w badanym odcinku oraz włókna ogona konskiego bez zmian.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa są chyba największą z bolączek w dzisiejszym świecie. Charakterystyczne dla nich jest to, że dotykają już nie tylko osoby starsze, u których przez lata struktury tego narządu po prostu się zużywają, ale także osoby młode, których tryb życia powoduje choroby, zwłaszcza w odcinku szyjnym i lędźwiowym, kręgosłupa.

Szerzej problem dyskopatii omawia ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia-ledzwiowa-przyczyny-objawy-leczenie.

Ich konsekwencją są dolegliwości bólowe, niekiedy bardzo silne, utrudniające normalne funkcjonowanie. W Pani przypadku opis badania nie wskazuje na zaawansowany stan choroby, który nie rokuje poprawą.

Na odcinkach L3-L4 i L4-L5 doszło do wysunięcia krążka międzykręgowego, zwanego potocznie dyskiem. Ta gąbczasta struktura zapewni kręgosłupowi stabilność, a także elastyczność. Gdy dochodzi do patologii w jej obrębie, może ona tracić swój kształt i uciskać okoliczne nerwy czy worek oponowy. Właśnie to powoduje dolegliwości bólowe i symptomy ze strony układu neurologicznego, takie jak zaburzenia czucia, niekiedy nawet niedowład kończyn.

O przepuklinie kręgosłupa przeczyta Pani w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-kregoslupa oraz https://portal.abczdrowie.pl/wypadniecie-dysku-etiologia-objawy-sposoby-leczenia.

Proszę skonsultować się z lekarzem, który kierował Panią na badania. On powinien zadecydować o dalszym leczeniu – najczęściej pierwszym krokiem jest leczenie zachowawcze, tj. rehabilitacja i farmakoterapia, które potrafią dawać bardzo dobre efekty, w dużym stopniu niwelujące dolegliwości bólowe i poprawiające komfort życia pacjenta.

Być może także ten materiał okaże się przydatny: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-bolu-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.