Czy w tych okolicznościach jest jakieś ryzyko zajścia w ciążę?

Od 13 dni stosuję tabletki antykoncepcyjne o nazwie Slinda, które teoretycznie powinny być stosowane dokładnie co 24h. Tabletki stosowałam regularnie mniej więcej o tej samej porze, jednak nie był to dokładnie wyliczony czas 24 godzin, różnica mogła wynosić 10-20-30 minut, raz zdarzyło się opóźnienie o 1,5h. Tabletki stosuje od pierwszego dnia krwawienia, co zgodnie z ulotka świadczyłoby o skutecznej ochronie przed ciaza już od 1 dnia stosowania, jednak mam wątpliwości co do czasu ich przyjmowania, ze względu na to co naczytałam się w internecie. Kilka dni temu doszło do zbliżenia z chłopakiem w postaci pettingu, nie było wytrysku, a jedynie kontakt narządów i pieszczoty. Czy jeśli ze względu na niedokładnie stosowanie tabletek i ich teoretycznie obniżona skuteczność, istnieje w wyżej opisanych okolicznościach jakiekolwiek ryzyko zajścia w ciąże?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w opisanej przez Panią sytuacji nie ma ryzyka zajścia w ciążę.

Przede wszystkim powinna Pani być chroniona przed ciążą dzięki zastosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej. Mimo, że producent tabletek antykoncepcyjnych Slinda informuje w ulotce, że powinny być one zażywane regularnie co 24 godziny jedna tabletka, to opóźnienia wynoszące 10, 20 lub 30 minut nie powinny mieć żadnego znaczenia i nie powinny zaburzać działania antykoncepcji.

Ponadto ryzyko zajścia w ciążę poprzez petting jest znikome – zwłaszcza, jeśli nie doszło do wytrysku. Nie ma więc powodów do obaw.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/godzinne-wahania-w-porze-przyjmowania-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-opoznione-przyjecie-tabletki-antykoncepcyjnej-moze-rozregulowac-okres.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.