Czy warto skonsultować to z pediatrą dziecka?

Dzień dobry, męczy mnie ostatnio jedno pytanie, być może głupie, ale dla własnego świętego spokoju... Dziecko ma 2,5 roku. Zauważyłam, że gdy bawi się jakiś czas z głową pochyloną w dół (np. czyta książkę na podłodze) to wzrasta temperatura (ok. 37,5-37,7). Potem temperatura wraca do normy - gdy chodzi już z głową wyprostowaną. Czy jest to normalne? Drugie moje pytanie to czy jest także normalne, że dziecko ma stałą temperaturę ok. 37,1-37,4. Tak jest od urodzenia praktycznie. Nic się nie dzieje innego, żadnych innych objawów? Czy warto skonsultować to z pediatrą dziecka?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Temperatura ciała u małych dzieci może znacznie różnić się od przyjętych odgórnie norm. Prawidłowa wartość temperatury powinna wynosić 36,6 °C. Jednakże istnieje wiele czynników wpływających na tą wartość.

Normalna temperatura u dziecka wynosi od 36 – 37 °C. Niekiedy normą jest wartość powyżej 37°, ale nie przekraczająca 37,5°C. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, będących w ciągłym ruchu, a także przebywających w ciepłych pomieszczeniach i przegrzewanych.

O stanie podgorączkowym można mówić, kiedy temperatura ciała waha się w granicach 37 - 38°C. Natomiast gorączka występuje powyżej 38°C.

Istotny jest sposób pomiaru temperatury. U dzieci najlepszymi sposobami jest pomiar temperatury w odbycie oraz uchu. Dla odbytu – najlepsza temperatura oscyluje w przedziale: 37,3 – 37,6°C.

Jeżeli delikatne skoki temperatury występują przy pochylonej głowie dziecka, można skonsultować to z lekarzem pediatrą. Prawdopodobnie nie oznacza to niczego niepokojącego, jednakże specjalista spróbuje wskazać przyczynę takiej sytuacji.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://parenting.pl/goraczka-u-dzieci

https://portal.abczdrowie.pl/stan-podgoraczkowy-przyczyny-leczenie

https://parenting.pl/mierzenie-temperatury-u-niemowlat

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.