Co robić ze stanem podgorączkowym w ciąży?

Witam, jestem w 6 tygodniu ciąży, od paru dni utrzymuje się u mnie lekka gorączka, nie jest ona wysoka bardziej bym powiedziała, że jest to stan podgorączkowy. Czuję że jest mi zimno i mój ciało jest rozgrzane, natomiast poza tym nie mam żadnych innych objawów, dlatego też nie sądzę żeby mogło być to przeziębienie. Do lekarza idę w środę, ale martwię się że do tego czasu może się coś stać. Czytałam dużo opini, że stan podgorączkowy w ciąży się często zdarza, natomiast nie wydaje mi się żeby przy nim były objawy takie jak przy gorączce np przy przeziębieniu. Co zrobić z w takiej sytuacji? Czy to jest bardzo niebezpieczne dla dziecka?
KOBIETA, 25 LAT 4 tygodnie temu

Dzień dobry,

Temperatura w okresie ciąży różni się od temperatury ciała u osoby nie będącej w ciąży.

Podwyższona temperatura oznacza temperaturę ciała wyższą o ok. 6-10 kresek od normalnej. Temperatura na początku ciąży z tego powodu zwykle waha się między 37-37,5 st., co jest zupełnie normalnym zjawiskiem

Zmiany hormonalne są odpowiedzialne za ten stan rzeczy. Wysoki poziom progesteronu jest przyczyną pojawienia się wyższej temperatury.

Temperatura ciała może wiele Nam powiedzieć na temat aktualnego stanu organizmu:

-Niskie wartości są związane zwykle z osłabieniem i ze spadkiem progesteronu, co nie jest dobrym związkiem w okresie ciąży,szczególnie na początku ciąży

-wysokie wartości związane są z infekcją.

W przypadku temperatury wyższej niż 38 st. C, powinna Pani koniecznie skonsultować się z lekarzem, gdyż stan ten może świadczyć o przebiegającej infekcji lub innej jednostce chorobowej.

Proszę pamiętać o zażywaniu w okresie ciąży niezbędnych witamin.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne dla kobiet przebywających na terenie Polski zaleca aby w diecie zdrowej kobiety znalazły się 4 kluczowe elementy takie jak: kwas foliowy, witamina D, jod i DHA w postaci suplementów diety.

Proszę również pamiętać o odpowiednim nawadnianiu w ciągu dnia.

Jeśli będzie miała Pani więcej pytań,to zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska