Czy warto zgłosić się do lekarza na tym etapie?

Witam. Byłam dziś w odwiedzinach u rodziny na wsi (dom przy lesie). Nasze dwa psy uciekły nam z podwórza i wróciły z śladami krwi na pyskach po czym jeden napił się wody i po niedługim czasie po tym polizał mnie po twarzy (w tym po ustach). Czy jeżeli psy zaatakowały chore na wściekliznę zwierzę i niedługo po tym jeden z nich polizał mnie po ustach to w takim układzie mógł mi przekazać wirusa wścieklizny? Czy warto zgłosić się do lekarza na tym etapie? Nie widziałam co było obiektem ataku naszych psów, słyszałam z oddali szczekanie. Dodam, że te nasze psy są jeszcze młode (ok 1rok) i swoje pierwsze szczepienie od wścieklizny mają mieć w tym miesiącu. Boję się, że nie podejmę odpowiednich kroków przez co narażę siebie i męża na utratę życia..

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

proszę skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który zadecyduje o dalszym postępowaniu bądź od razu z lekarzem medycyny zakaźnej.

Ryzyko zarażenia wścieklizną w opisany przez Panią sposób nie jest duże, lecz do końca nie można go wykluczyć. Przede wszystkim krew nie stanowi zagrożenia, ponieważ wirus wścieklizny przenoszony jest przez ślinę. Jeśli jednak psy miałyby kontakt z chorym na wściekliznę zwierzęciem i chwilę po tym ich ślina dostałaby się do Pani błon śluzowych, to teoretycznie istnieje możliwość zarażenia.

Ostateczne ryzyko oraz dalsze postępowanie zaleci jednak Pani lekarz po zapoznaniu się ze sprawą.

Inne pytania z tej tematyki umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-przyniesienia-wirusa-wscieklizny-do-domu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-wyniku-ugryzienia-przez-wiewiorke-mozna-zarazic-sie-wscieklizna,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-taki-sposob-moze-dochodzic-do-zarazenia-wscieklizna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.