Czy węzły chłonne się w końcu zmniejszą?

Pani Doktor, proszę o pomoc:

Miałam naciek zapalny piersi oraz powiększone węzły chłonne pod pachami. Naciek zapalny został zwalczony antybiotykiem, ale węzły chłonne zostały nadal duże - czy to coś złego? Boli mnie ręka od węzłów chłonnych. Czy one w końcu się zmniejszą? Dodam, że nie karmię, bo nie mam dzieci, a każdy lekarz o to pyta.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Stany zapalne piersi najczęściej są związane retencją pokarmu w przewodach mlecznych piersi lub też z podrażnieniami i urazami. Czynnikiem usposabiającym do tego jest karmienie, stąd częste pytania lekarzy.
Powiększenie węzłów chłonnych jest typowym objawem zapalenia. W fazie ostrej zapalenia mogą one zwiększyć znacznie swoje rozmiary. Po ustąpieniu stanu zapalnego powinny powoli zmniejszać swoją wielkość, jednakże mogą nie powrócić do stanu sprzed zapalenia. Często węzły pozostają wyczuwalne.
Problem bólu powinien ustąpić w ciągu kilku tygodni. W celu złagodzenia dolegliwości można stosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Proponuję skonsultować problem z ginekologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl