Czy wlew doodbytniczy jest wiarygodną metodą badawczą?

Witam, dla pewności diagnozy IBS chciałbym wykonać badanie całego jelita grubego. Lekarz nie widzi podstaw, lecz ja dla spokoju chciałbym to wykonać. Nie stać mnie na kolonoskopię, więc chciałbym się dowiedzieć czy wlew doodbytniczy jest wiarygodną metodą badawczą?

Lek. Anna Aseńko Chirurgia

Witam,

w pewnych schorzeniach wlew doodbytniczy ma wartość diagnostyczną jednak dotyczy to diagnostyki wybranych schorzeń. W przypadku opisywanym przez Pana odradzałabym takie badanie. Aktualnie w podstawowej diagnostyce jelita grubego nie jest ono stosowane. Jeśli chce Pan potwierdzić IBS, a objawy na to wskazują, że może by być takie podejrzenie, to kolonoskopia jest badaniem jakie powinien Pan wykonać.

Pozdrawiam,

Anna Aseńko