Czy wszystko jest dobrze?

Witam, w 2007 roku urodziłam synka przez cc z powodu rzucawek w czynności porodowej i połogu z niewiadomo jakiej przyczyny - ciąża przebiegała dobrze. W 2009 roku znów zaszłam w ciążę, w której miałam anemię, zapalenie pęcherza. Trafiłam do szpitala w ósmym miesiącu z powodu przedwczesnego porodu, który także zakończył się na moją prośbę cc, ze strachu przed ponownymi rzucawkami. Zrobiono mi badania grupy krwi, w których chyba nie było wszystko dobrze, bo kilkakrotnie pytano mnie, czy nie miałam przypadkiem transfuzji krwi - czego nigdy nie miałam. Dostałam wyniki badań: A Rh+, obecne alloprzeciwciała o swoistości anty -Cw z układu Rh, aktywne w teście enzymatycznym, nieaktywne w PTA. Jako biorca krwi A Rh+ E-, Cw-, k-. Lekarz mi nie potrafił wyjaśnić, o co w tym chodzi... Proszę bardzo o odpowiedź i z góry dziękuję. Anna, lat 20
ponad rok temu

Witam,

antygen Cw należy do tzw. układu Rh krwi. Najważniejszym antygenem układu Rh jest antygen D, osoby go posiadające to osoby tzw. Rh+, a nieposiadające to Rh-. W układzie tym wyróżnia się jeszcze inne antygeny, m.in. antygen Cw, przeciw któremu Pani organizm wytworzył przeciwciała. W pewnym momencie musiało więc dojść do zetknięcia się krwi dla Pani "obcej" z Pani krwią nie posiadającą tego antygenu i w ten sposób doszło do tzw. immunizacji, czyli wytworzenia przeciwciał. Stąd te pytania o przetoczenia. Myślę, że miało to miejsce w I ciąży, gdzie dochodzi do pewnego kontaktu krwi dziecka i Pani. Informacja ta jest istotna przy ew. przyszłych transfuzjach i będzie uwzględniana przy doborze krwi dla Pani. W chwili obecnej nie ma to większego znaczenia dla Pani zdrowia.

Pozdrawiam.