Co to są przeciwciała anty cw?

Witam! Jakiś czas temu odpowiedziałem na apel o oddanie krwi dla dziecka chorego na białaczkę. Jakież było moje zdziwienie, kiedy parę tygodni po oddaniu krwi, zostałem wezwany do SK celem dokonania wpisu w dowodzie (stary typ). Jako, że posiadałem już wpis w dowodzie o grupie krwi postanowiłem potraktować to, jako pomyłkę, jednak, po pewnym czasie, będąc w pobliżu SK, przypomniałem, sobie o wezwaniu i postanowiłem tą pomyłkę sprostować. Okazało się jednak, że wezwanie było zasadne, gdyż dopisano mi w dowodzie następujące informacje: - do grupy krwi AB Rh ujemny, dopisano oznaczenie "cde" - pojawiła się zapis "w surowicy obecne przeciwciała anty Cw". Ponadto wydano mi zaświadczenie o treści: "Nietypowy dawca i biorca krwi. Pacjent dawcą krwi być nie może". Proszę o informację i wyjaśnienie: - co oznaczają literki "cde" przy grupie krwi? - co to są za przeciwciała "anty Cw", skąd one się wzięły i co one zwalczają? - dlaczego nie mogę już oddawać krwi? Nadmieniam, że krew oddawałem kilkukrotnie i zawsze przechodziłem badania bez problemów. Nie miałem przetaczanej krwi. Pozdrawiam, Darek G.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Znane są dwa podstawowe układy ABO i Rh. W układzie Rh istnieją 3 pary antygenów: C i c, D i d, E i e, mogących występować w różnych zestawieniach: cde, CDe, cDE, Cde, CdE, cDe, cdE, CDE. W praktyce największe znaczenie ma antygen D, ponieważ jest najsilniejszy i najczęściej wywołuje uodpornienie.

Cw jest antygenem w układzie Rh. W przypadku, jeżeli ktoś z obecnym antygenem Cw (Pan go nie ma, ale są przeciwciała) dostał by Pańską krew stworzyłby się konflikt serologiczny ( na tej samej zasadzie, co nie przetaczamy komuś z grupą A, krwi grupy B). Jednak te antygeny są rzadsze i słabsze, niż antygeny główne grupowe.

Serdecznie pozdrawiam!