RHD+ a znaczenie literki D

Witam , Potrzebuję porady związanej z opisem grupy krwi. A dokładnie: Co oznacza w grupie krwi "A RHD+ dodatni" literka "D"? Czy to jest potoczne A RH+? Czy chodzi o wartość dodatnią? Ale jeżeli tak, to dlaczego jest ona powtórzona za pomocą znaku + i jeszcze słownie dodatni? To bez sensu;) A może jest to związane z czymś jeszcze, ale o to właśnie pytam, bo nie mam pojęcia co może oznaczać ta dodatkowa duża litera D w krupie krwi. Czy to normalny znacznik, czy jest związany z czymś niepokojącym, rzadkim? Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi i wyjaśnienie. Wcześniej się nad tym nie zastanawiałem, ale na poszerzenie wiedzy nigdy nie jest za późno:) A to mnie zastanawia w kontekście przyszłości i tego czy ewentualnie gdybym oddawał krew albo potrzebował krwi to czy ta jedna literka ma jakieś znaczenie. Pozdrawiam.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

w rzeczywistości jest tak, jak Pan myśli – Pana wynik oznacza, że ma Pan grupę krwi A Rh+. W układzie Rh istnieje kilka różnych antygenów, jednakże antygen D – o którym Pan wspomina – ma największe znaczenie i to właśnie dlatego jest on oznaczany. Jeżeli dotychczas niepokoił się Pan swoim wynikiem badania grupy krwi, to zdecydowanie można Pana uspokoić – taki wynik, jaki to Pan uzyskał, zdecydowanie nie jest związany z żadnym problemem zdrowotnym.

Znajomość grupy krwi jest istotna przede wszystkim w sytuacjach, kiedy to konieczne jest przetoczenie pacjentowi preparatów krwi. Przed dokonaniem takiej procedury wykonywana jest jednak próba zgodności, która ma na celu upewnienie się, że pomiędzy krwią biorcy a krwią dawcy nie będą zachodziły jakiekolwiek, niebezpieczne dla zdrowia a czasami nawet i życia, reakcje.

Oprócz powyższego posiadanie wiedzy o grupie krwi jest korzystne również wtedy, kiedy jakaś para spodziewa się dziecka. Jeżeli rodzice znają bowiem swoje grupy krwi, to możliwe jest przewidywanie, jaką grupę krwi będzie miało ich dziecko. Jest to szczególnie ważne ze względu na możliwość wystąpienia konfliktu serologicznego – problem ten pojawiać się może wtedy, kiedy matka ma grupę krwi Rh-, a rozwijające się w jej łonie dziecko ma grupę krwi Rh+. Sytuacja ta jest groźna z tego powodu, że w matczynym krwiobiegu (szczególnie, jeżeli pacjentka z grupą krwi Rh- urodziła już wcześniej dziecko z grupą krwi Rh+) mogą znajdować się przeciwciała anty-Rh, które mogą atakować krwinki płodu i doprowadzać do wielu różnych patologii.