Czy wynik testu po 13 dniach od współżycia jest wiarygodny?

Zrobiłam test ciążowy strumieniowy jednak czekając na wynik zapomniałam założyć tą nasadkę spowrotem, czy to może wpłynąć na wynik testu? Czy wynik testu po 13 dniach od współżycia jest wiarygodny?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć zakłada się, że test ciążowy z moczu najlepiej jest wykonywać w dniu spodziewanej miesiączki, to wiele zależy od czułości testu. Wiele z nich może wykryć ciążę już po 10. dniach od zbliżenia, dlatego test wykonany po 13. dniach od współżycia można uznać za wiarygodny.

Warto pamiętać, że najwyższe stężenie hormonu beta-HCG jest nad ranem, tuż po przebudzeniu, więc właśnie o tej porze najlepiej jest wykonać test.

Brak nasadki nie powinien mieć wpływu na wynik testu, ale dla pewności warto go powtórzyć. Opcjonalnie można wykonać również test ciążowy z krwi, który jest bardziej miarodajny niż test ciążowy z moczu.

Rodzaje testów ciążowych zostały opisane w jednym z naszych artykułów pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/test-ciazowy-po-ilu-dniach-dzialanie-rodzaje. Zachęcamy do lektury.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.