Czy wzięcie 5-htp po ostatniej 50mg dawce tramalu grozi wystąpieniem zespołu serotoninowego?

Bralam tramal na bole kregoslupa. Przez 4 miesiace ok 150 mg dziennie. W tej chwili zredukowalam dawke do 50 mg i chce odstawic ten lek zupelnie. Cierpie na zespol leku uogolnionego, ktory nasilil sie po stracie ciazy pol roku temu. Chcialabym uporac sie z lekiem stosujac suplement 5-htp - jako ze tramal i powyzszy suplement oba wplywaja na poziom serotoniczy to czy wziecie 5-htp po ostatniej 50mg dawce tramalu grozi wystapieniem zespolu serotoninowego? Zdecydowalam sie na ten suplement, poniewaz nie chce bral lekow ssri, poniewaz jako psycholog wiem, ze odstawienie ich powinno przebiegac powolnie, a za kilka miesiecy planuje zajscie w ciaze.

Dzień Dobry Pani,

Dziękuję Pani za kontakt :)

Proszę przyjąć ode mnie wyrazy rozumienia, po stracie ciąży.

Zacznę od tego, że zaniepokoiła mnie (tak długa) czteromiesięczna farmakoterapia Tramalem...

Odnosząc się do suplementu 5-HTP, nie zalecałabym stosowania w przypadku jakichkolwiek zaburzeń (zwłaszcza w przypadku ewentualnego/samowolnego odstawienia leków) i zastępowania ich tym suplementem.
W patogenezie zespołu serotoninowego, kluczową rolę odgrywa jeden z neuroprzekaźników - serotonina, do problemu dochodzi w przypadku nadmiaru serotoniny w organizmie.

Po uważnym przeczytaniu Pani relacji, zachęcałabym Panią jednak do rozważenia podjęcia psychoterapii, najlepiej poznawczo-behawioralnej, która byłaby dla Pani efektywną formą leczenia (bez skutków ubocznych).

Podsumowując, zachęcałabym Panią również do ponownego, najlepiej osobistego skonsultowania Pani wątpliwości z Lekarzem (po rozpoznaniu Pani historii zdrowotnej).

Gdyby miała Pani życzenie rozmowy ze mną, zapraszam do kontaktu via Skype.

Z przesłaniem dla Pani Tego, Co jest Pani teraz najbardziej potrzebne!

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605