Czy zalicza się to do zaburzeń świadomości?

Dzień dobry,czy jeśli pacjent ma napisane w badaniu przedmiotowym ze szpitala że kontakt z nim jest zachowany lecz chwilami nielogiczny to czy zalicza się to do zaburzeń świadomości?
MĘŻCZYZNA, 27 LAT około miesiąca temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Zachowany kontakt z pacjentem, ale chwilowo nielogiczny niekonieczne oznacza zaburzenia świadomości, do których zalicza się zazwyczaj zmiany w poziomie czuwania i orientacji w czasie, miejscu, sytuacji oraz względem własnej osoby.

W związku z tym, że pacjent jest świadomy, możemy podejrzewać inne przypadłości, takie jak np. zaburzenia myślenia/poznawcze (demencja, majaczenie, choroby neurologiczne), dezorientację np. po przyjętych lekach/alkoholu/substancjach psychoaktywnych.

Więcej na temat zaburzeń świadomości można przeczytać w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-swiadomosci

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-depresyjne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.