Czy zastrzyk mógł być źle wykonany?

Dzień dobry, zwracam się do Państwa z prośbą o przybliżenie informacji na temat niepożądanych skutków zastrzyku domięśniowego. W dniu dzisiejszym otrzymałam dwa zastrzyki domięśniowe w pośladki z powodu nasilenia się objawów alergicznych - wysypka z bąblami przy pachwinie i pod pachą, połączona z czerwonymi rozległymi plamami. Ślad po jednym zastrzyku zniknął, natomiast drugie miejsce iniekcji jest zaczerwienione (czerwona plama), twarde w dodytku i lekko nabrzmiałe (wystaje z 2mm poza skórę). Czy jest możliwość tego, że lekarz wykonał źle iniekcję, a sama zawartość zastrzyku znalazła się w warstwie podskórnej? Co w takim przypadku zrobić i jak zwalczyć opisane przeze mnie objawy? Opuchlizna zniknie samoistnie, czy jednak zgłosić się do przychodni? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

opis przedstawiony przez Panią wskazuje, że przyczyną dolegliwości może być powstanie ropnia w miejscu iniekcji. Ropień to rodzaj zakażenia charakteryzującego się obecnością ogniska zapalnego w tkankach. Jego wnętrze wypełnia treść ropna, otoczona przez błonę ropotwórczą.

Tego rodzaju ogniska powstają przez infekcję bakteryjną. Niestety ropnie rzadko wchłaniają się samoistnie, więc wskazana jest konsultacja lekarska. W celu usunięcia wybrzuszenia najczęściej wykonuje się nacięcie chirurgiczne zmiany chorobowej i redukuje zawartość (drenaż). Przez kanał cięcia lekarz dotykiem sprawdza, czy niepotrzebna substancja została usunięta w całości, pobiera także próbkę zawartości zgrubienia. Następnie najczęściej przeprowadzane jest posiew i dokładne ustalenie, jaka bakteria stała się przyczyną zmiany zapalnej organizmu.

Drugi zastrzyk, po którym pozostało bolące zgubienie, mógł być wykonany zbyt płytko (nieprawidłowo). W takiej ewentualności lekarstwo dostało się do tkanki podskórnej, co może wpłynąć na jego działanie. Inną przyczyną opisanego przez Panią stanu rzeczy mógł być brak należytego odkażenia miejsca iniekcji.

Proszę zapoznać się także z innymi podobnymi materiałami na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/ropien,

https://portal.abczdrowie.pl/naciecie-ropnia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.