Czy zawroty głowy mogą objawem podwyższonego kwasu moczowego w organizmie?

Witam. Mam 25 lat i jestem mężczyzną, od kilku dni towarzyszą mi zawroty głowy, stan jakby takiego odrealnienia, jest to dziwne odczucie, które dotychczas się u mnie nie pojawiało, jednakże funkcjonuje w miarę normalnie, nie mam problemów z przemieszczaniem (chodzę normalnie), jednakże stan zawrotów głowy jest trochę dokuczliwy. Ostatnio robiłem badania ogólne podczas których stwierdzono u mnie podwyższony stan kwasu moczowego. Dostałem do zastosowania lek Milurit, ponadto odczuwam lekki ucisk/rozpieranie przy prawej stronie nosa. Czy zawroty głowy mogą objawem podwyższonego kwasu moczowego w organizmie lub spowodowane zatokami?
MĘŻCZYZNA, 26 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Rozumiem Pana zaniepokojenie dotyczące doświadczanych zawrotów głowy oraz odczuwania odrealnienia. Objawy te mogą być nieprzyjemne i budzić niepokój, szczególnie gdy pojawiają się nagle.

Podwyższony poziom kwasu moczowego w organizmie, chociaż może przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych, takich jak dna moczanowa czy kamica nerkowa, rzadko jest bezpośrednio powiązany z zawrotami głowy. Lek Milurit, który Pan otrzymał, jest standardowym leczeniem w celu obniżenia poziomu kwasu moczowego i zapobiegania dalszym komplikacjom, ale raczej nie ma bezpośredniego wpływu na zawroty głowy.

Ucisk przy prawej stronie nosa, o którym Pan wspomniał, może sugerować problemy zatokowe. Tego typu problemy mogą czasami powodować uczucie ciśnienia w głowie, a nawet zawroty głowy, zwłaszcza gdy dojdzie do zablokowania przepływu powietrza lub gromadzenia się wydzieliny.

Proponuję, aby Pan skonsultował się z lekarzem pierwszego kontaktu lub laryngologiem, który mógłby dokładniej zbadać Pana zatoki, być może zalecić dodatkowe badania. Na przykład tomografia komputerowa zatok może pomóc zweryfikować, czy to właśnie problemy z zatokami przynosowymi są przyczyną Pana dolegliwości.

Ponadto, jeśli zawroty głowy będą się utrzymywać, warto rozpocząć badania w kierunku innych przyczyn, takich jak zaburzenia równowagi, problemy z błędnikiem (ucho wewnętrzne), zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego, a nawet czynniki stresogenne, które również mogą przyczyniać się do odczuwanego przez Pana stanu odrealnienia.

Zapraszam też do lektury:

https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy

https://portal.abczdrowie.pl/kregoslup-szyjny-a-zawroty-glowy

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok-przynosowych-objawy-leczenie

Mam nadzieję, że wizyta u specjalisty pomoże znaleźć przyczynę Pana dolegliwości oraz odpowiednie leczenie, które przyniesie ulgę.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.