Napady drgawek po leku o działaniu uspokajającym

Czy zażywanie tabletek Hydroxizinum może spowodować: drgawki (w nocy). Całego ciała, ogromne zimno. Kilka dni temu, nastąpiło to u mnie - szarpanie całym ciałem, tak, że nie mogłam się nawet napić. Trwało to około pół godziny. Zażyłam panadol (bardzo bolała mnie głowa) i relanium. Wtuliłam się w koc i długo jeszcze drżałam, gdyby wówczas przyjechało pogotowie, musieliby mnie spiąć pasami. Dzisiaj w nocy znów się powtórzyło, ale z lekkim szarpaniem ręki. Jestem cukrzykiem od dwóch lat i na insulinie. Boję się kłaść wieczorem. Nie wiem dlaczego, ale właśnie z tym lekiem, stan ów kojarzę. Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam!

Witam!

Hydroksyzyna jest lekiem o działaniu uspokajającym, ale posiada również działanie przeciwlękowe oraz antyhistaminowe. Wśród działań niepożądanych występują drgawki, ale występują one rzadko i zazwyczaj na skutek przyjęcia dawek większych niż zwykłe. Aby ocenić związek drgawek z hydroksyzyną należy zastosować się do zaleceń lekarza w przyjmowaniu leku, a dolegliwości powinny ustąpić. Jeśli jednak nie ustąpią to warto zastanowić się czy opisane drgawki/drżenie mięśniowe mają związek z zaburzeniami lękowymi (nerwicą) lub z cukrzycą (stan hipoglikemii). Jeśli dolegliwości się powtórzą wskazane jest oznaczenie cukru glukometrem. Jeśli taka przyczyna zostanie wykluczona to wówczas warto skonsultować problem z psychiatrą w celu doboru odpowiedniego leczenia przeciwlękowego.

Pozdrawiam serdecznie!