Bezsenność w czasie depresji i jej leczenie

Pytanie kieruje do Pani Dr. Agnieszki Jamroży Witam serdecznie moje pytanie tyczy sie bezsennosci na ktora cierpie od 2 lat. Stwierdzono u mnie Depresje, budzilem sie w nocy o 3 rano z duzym lekiem i mocnym biciem serca przepisano mi Doxepine ktora po kilku tygodniach stosowania bezsennosc ustapila i bylo coraz lepiej i bralem jakies 1,5roku po czym odstawiono mi lek z spowodu poprawy snu,ale po odstawieniu leku wszystko wrocilo ponownie leki bezsennosc. Prosze o rade Z góry dziękuję Pozdrawiam
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Wiem, że pytanie jest kierowane do Pani doktor Agnieszki Jamroży, ale pozwolę sobie udzielić odpowiedzi, żywiąc nadzieję, że Pani Agnieszka ustosunkuje się do Pani i moich słów. Po pierwsze, należałoby stwierdzić, jaki jest związek bezsenności z depresją. Czy problemy ze snem wpływają na Pani gorsze samopoczucie i obniżają nastrój, czy raczej bezsenność jest konsekwencją zdiagnozowanej u Pani depresji? Doxepina to lek trójpierścieniowy. Koryguje zaburzenia snu, które często występują w zaburzeniach depresyjnych, jak to ma miejsce w Pani przypadku. Wykazuje silne działanie uspakajające i przeciwlękowe, słabsze działanie przeciwdepresyjne. Nic zatem dziwnego, że stany lękowe i wybudzanie się ustąpiło po zażyciu leku. Odstawienie długo przyjmowanej Doxepiny może natomiast skutkować lękami, niepokojem, obawami, stanami napięcia, bezsennością. Nieprzyjemne dolegliwości zatem mogły wrócić, kiedy przestała przyjmować Pani lek. Powinna się Pani skonsultować ze swoim lekarzem psychiatrą, by porozmawiać z nim na temat dolegliwości i by zapytać o alternatywny lek, który zminimalizowałby Pani problemy. Warto też zastanowić się nad podjęciem psychoterapii.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Dzień Dobry Panu,

Pozwoliłam sobie odpowiedzieć na Pana pytanie.

Chciałabym Pana zachęcić do aplikacji naturalnej, skutecznej i rekomendowanej Melatoniny na sen, dostępnej w aptece (w porozumieniu z lekarzem).

Z przesłaniem tylko dobrego nastroju,
Irena Mielnik-Madej