Czy zęby mogą się psuć mimo czyszczenia?

Od dziecka bałam się dentysty, dlatego przez długi czas go unikałam. W końcu po ok 4 latach zdecydowałam się pójść i okazało się, ze mam aż 7 zębów do zrobienia (plomby). Bardzo mnie to zdziwiło, gdyż mam dopiero 21 lat, dbałam o zęby, a mimo to się popsuły. Czy to normalne?

Zęby mogą psuć się na powierzchniach niewidocznych gołym okiem z zewnątrz - powierzchnie styczne pomiędzy zębami. Jeżeli nie ma nawyku codziennego nitkowania zęļów przed myciem próchnica na powierzchniach stycznych pojawi się prędzej czy później u każdej osoby.

Czasem wydaje nam się, że prawidłowo czyścimy zęby, a jednak zaleganie płytki bakteryjnej powoduje rozwój próchnicy. Radziłabym rozpocząć leczenie popsutych zębów i poprosić stomatologa o radę odnośnie prawidłowego szczotkowania. Nie bez znaczenia są też nawyki dietetyczne. W przyszłości lepiej zgłaszać się częściej na kontrole, aby uniknąć niemiłych niespodzianek.

pozdrawiam serdecznie