Czy zjedzenie kurczaka z rozmarynem w ciąży może mieć jakieś konsekwencje?

Zjadłam dziś na obiad kurczaka w rozmarynie, i mam wyrzuty sumienia bo dowiedzialam się źle on wpływa na dziecko, jestem w 6 tyg i bardzo się martwię czy mogłam zaszkodzi n dziecku

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma Pani podstaw do obaw. Faktycznie w ciąży kobiety powinny szczególnie bacznie przyglądać się temu, co jedzą, zażywają i czym się otaczają. Na liście ziół, na które należy uważać znajduje się rozmaryn (a także szałwia i tymianek), ale nie dotyczy to spożycia tak niewielkiej ilości w formie przyprawy do dań. Być może odpowiedź naszego eksperta – dietetyka na podobne pytanie uspokoi Panią: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-ciazy-nalezy-unikac-ziol. Tym bardziej nie ma Pani powodu do obaw, jeśli nic Pani nie dolega i nie zauważyła Pani żadnych sygnałów sugerujących, że dzieje się coś złego.

Szkodliwe mogą być za to napary z rozmarynu, a przede wszystkim olejek czy suplementy diety zawierające ekstrakt z tego zioła – w takim stężeniu rozmaryn niewskazany, gdyż może prowadzić do poronienia poprzez spowodowanie skurczów macicy.

Na przyszłość warto wiedzieć, jakich przypraw i roślin warto unikać i zrezygnować z nich na czas ciąży – tak na wszelki wypadek. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://parenting.pl/ziola-zakazane-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.