Czym mogą być spowodowane skoki ciśnienia?

Witam. Nazywam sie Bartek mam 32 lat i pewien problem. Od lipca 2018 borykam sie ze skokami cisnienia. Ogopnie bylo ksiazkowe 125/80 Pierwszym razem jak poszedlem do lekarza moje cisnienie skoczylo do 160/95 puls 95. Lekarz rodzinny stwierdzil, ze to moze stres. Kilka miesiecy bylo spokoju. Moje cisnienie bylo w granicach 140/90 az do listopada kiedy znowu cisnienie wzroslo ponad 160 puls ponad 100, bol w klatce, pieczenie, gorac. Pojechałem na pogotowie, powiedzieli, ze moze to byc refluks zoladka. 19 listopada 2018 bylem u kardiologa, zrobil ekg i usg stwierdzil, ze jest wszystko ok. Przepisal prestilol abym wyrownal cisnienie i bral go przez ok 4 tyg. Przestalem brac przed Bozym Narodzeniem. Cisnienie wrocilo do normy 125/80 puls 80-85. Wszystko bylo ok az do polowy lutego gdzie znowu mialem wyskok 167/105 puls 119. Dostalem indapen sr1,5mg, poniewaz po prestilolu byly biegunki i oslabienie. Co mam robic do kogo isc ? Bo juz mysle o psychiatrze moze nerwica ?!

Witam Pana,

jeśli wykluczone są choroby serca, zachęcam do konsultacji psychiatrycznej.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie