Czym mogą być spowodowane skoki ciśnienia?

Witam. Nazywam sie Bartek mam 32 lat i pewien problem. Od lipca 2018 borykam sie ze skokami cisnienia. Ogopnie bylo ksiazkowe 125/80 Pierwszym razem jak poszedlem do lekarza moje cisnienie skoczylo do 160/95 puls 95. Lekarz rodzinny stwierdzil, ze to moze stres. Kilka miesiecy bylo spokoju. Moje cisnienie bylo w granicach 140/90 az do listopada kiedy znowu cisnienie wzroslo ponad 160 puls ponad 100, bol w klatce, pieczenie, gorac. Pojechałem na pogotowie, powiedzieli, ze moze to byc refluks zoladka. 19 listopada 2018 bylem u kardiologa, zrobil ekg i usg stwierdzil, ze jest wszystko ok. Przepisal prestilol abym wyrownal cisnienie i bral go przez ok 4 tyg. Przestalem brac przed Bozym Narodzeniem. Cisnienie wrocilo do normy 125/80 puls 80-85. Wszystko bylo ok az do polowy lutego gdzie znowu mialem wyskok 167/105 puls 119. Dostalem indapen sr1,5mg, poniewaz po prestilolu byly biegunki i oslabienie. Co mam robic do kogo isc ? Bo juz mysle o psychiatrze moze nerwica ?!
MĘŻCZYZNA, 32 LAT ponad rok temu

Czy EKG może boleć?

EKG, inaczej elektrokardiografia, to bezpieczne badanie serca. Ale czy może ono boleć? Na ten temat wypowiada się specjalista - dr Piotr Gryglas, kardiolog.

Witam Pana,

jeśli wykluczone są choroby serca, zachęcam do konsultacji psychiatrycznej.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty