Czym mogę zastąpić słodycze?

Witam! Mam na imię Ewa. Mam 27 lat. Moja waga jest w normie, jeżdżę na rowerze stacjonarnym, a od wiosny na zwykłym. Moim problemem jest niepohamowany apetyt na słodycze. Jak sobie z tym poradzić. Czym mogę zastąpić słodycze? Pozdrawiam Ewa
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa
59 poziom zaufania

Często powodem napadów głodu jest obniżenie poziomu cukru we krwi. Należałoby rozważyć i przeanalizować swój jadłospis, czy znajdują się w nim produkty bogate w łatwo przyswajalne węglowodany, które powodują szybki wzrost i równie szybki spadek stężenia glukozy we krwi. Do takich produktów należą: białe pieczywo i produkty z białej mąki, duża ilość ziemniaków, słodkie napoje, słodycze, dużo owoców.
Należy je zastąpić pełnoziarnistymi produktami zbożowymi, z mąki razowej, żytniej, dużą ilością warzyw, wody mineralnej lub herbaty bez cukru.
Produkty zawierające chrom zmniejszają łaknienie na słodycze. Znajdzie je Pani w:
jabłkach, pełnoziarnistych produktach, drożdżach czy płatkach ryżowych.
Zamiast słodyczy można wybierać zdrowsze przekąski, lecz także zachować umiar w ich spożywaniu - suszone owoce, orzechy, ciasta bez cukru z dużą ilością pełnych ziaren zbóż, koktajle owocowe przyrządzone w domu na bazie jogurtu lub kefiru.
Jeżeli jest Pani osobą zdrową, można zastosować słodziki spożywcze dodawane do potraw.
Więcej informacji w artykule:
http://portal.abczdrowie.pl/slodziki-bezkarna-slodycz
Polecam przeczytanie artykułu o dietetycznych deserach:
http://portal.abczdrowie.pl/dietetyczne-desery-przepisy

Pozdrawiam

0

Witam Panią,
Ja zawsze powtarzam, że słodycze to nałóg i im więcej ich jemy tym większą odczuwamy na nie ochotę. Po zjedzeniu słodyczy gwałtownie rośnie poziom cukru w naszym organizmie. Szybko wzrasta również poziom insuliny, która ,,trawi'' cukry i tak jak one szybko wzrosły tak szybko spadają i w momencie nagłego spadku cukru my odczuwamy głód na słodycze. W ten sposób powstaje błędne koło a każdy kawałek czekolady napędza kolejny. Proszę z tym walczyć a zobaczy Pani że się od słodyczy odzwyczai i za jakiś czas powie że mogą nie istnieć
Apetyt na słodycze jest również skutkiem źle zbilansowanej diety. Jeżeli jemy nieregularnie, posiłki są ubogie węglowodany złożone - główne źródło energii to organizm zaczyna domagać się energii a Pani sięga po najprostsze jej źródło czyli słodycze- cukry proste. Efekt ,,zastrzyku energetycznego'' się pojawia ale jest bardzo krótkotrwały.
Ewentualnie słodycze można zamienić na owoce, naturalne, prawdziwe masło orzechowe, dżemy niskosłodzone, miód, bakalie, domowe wypieki zaczerpnięte z różnych przepisów z internetu pod hasłem "fit słodycze".
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:

tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty