Czym może być spowodowany stały wzrost wagi?

Mam 20 lat 150 cm wzrostu i waże 57kg. Pół roku temu wazylam 51-52 kg, odstawiłam wtedy słodkie jedzenie i picie, przeżucilam się tylko na wodę, ćwiczę 2-3 razy w tyg. A waga ciągle rośnie. Czym może być to spowodowane ?

Witam serdecznie,

powodów przybierania na wadze może być wiele. Po pierwsze nieprawidłowe odżywiane, źle zbilansowane posiłki. Po drogie skoro Pani ćwiczy to buduje mięśnie a one ważą więcej niż tkanka tłuszczowa. Ponadto może zatrzymuje się u Pani w organizmie woda. Może być także problem ze zdrowiem np. niedoczynność tarczycy. Ciężko jest mi ocenić dlaczego Pani tyje mając tak niewielka ilość informacji na Pani temat.
Jeżeli byłaby Pani zainteresowana można opisać mi na maila swój przykładowy dzień - co Pani zjada, jakie porcje, jak często są posiłki, ile czasu po przebudzeniu zjada Pani śniadania a ile czasu przed snem kolację itp. Ja chętnie zerknę i wskażę ewentualne błędy żywieniowe.
kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Dzień dobry,
powodów może być wiele - być może pomimo zdrowego sposobu żywienia dieta dostarcza zbyt wiele energii, stąd przyrost masy ciała. Jeśli chodzi o dietę, jest wiele produktów, które mają cenne właściwości odżywcze, ale jednocześnie zawierają dużo energii - tak zwane zdrowe bomby kaloryczne: daktyle i inne suszone owoce (śliwki, morele, figi, rodzynki), orzechy, masło orzechowe, soki owocowe, koktajle owocowe, oliwa, gorzka czekolada, awokado, tłuste ryby morskie - wszystkie te produkty powinny oczywiście znajdować się w diecie, jednak w określonych ilościach, dostosowanych indywidualnie do zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze. Jest też sporo produktów, które tylko udają, że są zdrowe, a tak naprawdę dostarczają głównie zbędne kalorie - wiele fit batoników, płatków śniadaniowych, jogurty owocowe, mieszanki muesli, kupne chipsy owocowe.
Przyrost masy ciała może być też spowodowany zaburzeniami hormonalnymi - zachęcam do wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który powinien skierować na bezpłatne badania hormonalne, między innymi na ocenę funkcji tarczycy (TSH, ft3, tf4). Po ustaleniu przyczyny będzie można zająć się doborem zaleceń żywieniowych - "zwykła" dieta redukcyjna z ujemnym bilansem energetycznym (jeśli to wina zbyt dużej ilości energii w diecie) lub dieta dostosowana do stanu zdrowia. Pozdrawiam!