Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry!

Popęd seksualny (libido), zwany inaczej pożądaniem lub pociągiem seksualnym to ogół aktywności wewnętrznej człowieka związanej ze sferą seksualną; dotyczy zainteresowania i motywacji do poszukiwania kontaktów płciowych oraz potrzeb seksualnych.

Natężenie popędu jest kwestią złożoną, zależną od wielu czynników, takich jak: wiek, płeć, stan organizmu (w tym choroby i zażywane leki), konstrukcja psychiczna (m.in. temperament), osobiste przeżycia i doświadczenia z przeszłości, ewentualne zaburzenia psychiczne. U kobiet jest ponadto ściśle związane z fazą cyklu miesiączkowego. Wysokość libido jest indywidualną cechą osobniczą, dlatego niełatwo o wytyczenie konkretnych granic pomiędzy normą a patologią; ewentualne zaburzenia należy rozpatrywać w kontekście funkcjonowania w pozostałych sferach życia.

Nadmierny popęd seksualny (hiperseksualność, hiperlibidemia) to stan przejawiający się zawyżoną potrzebą aktywności seksualnej (jej częstotliwości i urozmaicenia), często mimowolnej, z poczuciem wewnętrznego przymusu. W skrajnych przypadkach prowadzi do uzależnienia (erotomania, seksoholizm).

Nerwica seksualna” to termin nieprecyzyjny. Może dotyczyć sytuacji, w której zaburzenia lękowe przejawiają się w sferze seksualności, najczęściej w postaci: osłabienia libido, lęku przed zbliżeniem, bólu podczas współżycia, trudności z osiągnięciem orgazmu, przedwczesnego wytrysku, impotencji. Bywa też tak, że nerwica objawia się nadmiernym popędem, hiperaktywnością w tej sferze. Dzieje się tak, ponieważ podłożem nerwicy jest lęk, który może być kompensowany w różny sposób. Wysoki poziom lęku, niska samoocena może prowadzić do ciągłej potrzeby sprawdzania i potwierdzania swojej atrakcyjności czy „sprawności” lub też całkowicie blokować w tej sferze. Podsumowując, patologicznie wysoki popęd może być zarówno objawem zaburzeń fizjologii organizmu (np. zbyt wysokiego poziomu hormonów płciowych), jaki i psychiki (wspomniana np. nerwica czy zaburzenie afektywne dwubiegunowe). Dalsze rozróżnienie w konkretnym przypadku wymagałoby konsultacji ze specjalistą, najlepiej z lekarzem psychiatrą lub seksuologiem.

Więcej na powyższe tematy znajdzie Pan w naszym serwisie, np. pod tymi linkami:

https://parenting.pl/nerwica-a-zycie-intymne

https://parenting.pl/czym-sa-natrectwa-seksualne

Pozdrawiam Pana serdecznie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty