Popęd seksualny - kiedy jest największy??

Witam serdecznie. Mam pytanie. W jakim wieku ma się największy popęd seksualny? Chodzi o to, że obecnie jestem w okresie dojrzewania i mam problemy z dużą chęcią do masturbacji, a nie lubię tego robić. Czy po okresie dojrzewania popęd seksualny będzie o wiele mniejszy i będzie mi łatwiej powstrzymać się od masturbacji? Czy może przez całe życie będę musiał z tym walczyć i chęć do masturbacji będzie u mnie zawsze? Nie chciałbym być niewolnikiem swojego popędu seksualnego i trochę się o to martwię. Z drugiej strony mam nadzieję, że jak będę już po okresie dojrzewania, będę miał żonę to może wystarczy mi seks, nawet raz na parę dni, i nie będzie mi się chciało codziennie masturbować? Czy popęd seksualny minie na tyle, że nie będę miał aż takich potrzeb jak obecnie? Z góry dziękuję za wszystkie informacje w tej sprawie. Pozdrawiam.

Oczywiście różnie jest ze sprawnością, ale tego nie dotyczyło pytanie.
Pozdrawiam. JW, Poznań.

Dzień dobry!

To, jak zmienia się libido w ciągu życia jest sprawą indywidualną i nie można powiedzieć, że w Pana sytuacji będzie się z czasem tylko zmniejszało. Jest wielu mężczyzn, dla których masturbacja nie jest najbardziej atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu, ale kiedy poznają właściwą partnerkę/ partnera i rozpoczynają życie seksualne, okazuje się, że rozwijają się w nim coraz bardziej, mają z niego coraz większą satysfakcję. Jest jednak również możliwie, że po prostu jest Pan mężczyzną o przeciętnych lub małych potrzebach seksualnych. W razie dalszych wątpliwości być może warto skonsultować się z seksuologiem i zastanowić, czy na Pana niskie libido mogą mieć wpływ np. zaburzenia hormonalne czy inne trudności życia emocjonalnego (np. stany depresyjne) albo cechy osobowości, wzorce, edukacja seksualna przyjęta w domu rodzinnym itp.

Pozdrawiam!