Dzień dobry,
mózg osoby chorej na schizofrenię różni się budową anatomiczną i sposobem funkcjonowania od mózgu osoby zdrowej. Te różnice wpływają na występowania różnych psychologicznych objawów które zauważa się w zachowaniach pacjenta, mogą to być to między innymi: zaburzenia pamięci, halucynacje, deluzje (abstrakcyjne, fałszywe przekonania, nie odpowiadające rzeczywistości), pozytywne (wytwórcze) symptomy (czyli omamy i urojenia) oraz objawy negatywne oznaczające brak pewnych zachowań lub uczuć, które powinny się pojawić w określonej sytuacji tj. otępienie, alogia (chory mówi bardzo mało albo nie potrafi włączyć się do rozmowy), apatia oraz anhedonia, będąca utratą zdolności do odczuwania przyjemności (chory myśli, że żadne działanie nie przyniesie satysfakcji). Występują także zaburzenia koncentracji i rozumowania abstrakcyjnego, upośledzenie percepcji społecznej i tzw. „ściganie się” myśli.
Chciałabym zaznaczyć, że zazwyczaj osoby chorujące na schizofrenię doświadczają pewnej części z wymienionych wyżej objawów a nie wszystkich naraz,

0

Witam
Deficyt na poziomie dysfunkcji mózgu oznacza, ze zdiagnozowano zmiany w zakresie funkcjonowania mózgu/np. zaburzenia pamięci, zaburzony odbiór rzeczywistości, problemy z zapamiętywaniem,../ i te zaburzenia w znaczący sposób przekładają się na funkcjonowanie psychiczne, bo mogą znacząco wpływać na samoocenę, na kontakty z innymi, na umiejętności społeczne np. umiejętności funkcjonowania w grupie,bycie zrozumianym przez innych...co skutkuje określonymi zachowaniami zarówno osoby dotkniętej chorobą, jak i osób z otoczenia .
Pozdrawiam
Anna Szyda

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty