Depresja a ciągłe zmęczenie

Witam, Moj tata leczy sie na depresje juz prawie rok niestety leczenie nie przynosi rezultatow, tata jest ciagle zmeczony i nie ma ochoty na nic. Pani psychiatra jednak cigle przepisuje mu te same lekarstwa tricticco i arkretis i chociaz tata mowi ze ciagle jest zmeczony lekarka nie zmienia lekow tylko mowi ze taki stan zalezy od pogody, tylko moj tata czy slonce czy deszcz tak samo sie czuje. Czy taki stan przy rocznym leczeniu ma sie utrzymywac ? Czy nalezy zmienic leki jesli nie pomagaja ?

Witam,

w leczeniu depresji zaleca się, by równolegle z przyjmowaniem leków osoba z tego rodzaju trudnościami korzystała także z psychoterapii. Współczesne badania wyraźnie wskazują, że połączenie tych dwóch form terapii daje zdecydowanie lepsze długoterminowe rezultaty niż samo stosowanie farmakologii.
Proszę pamiętać, że na nastrój ma także wpływ codzienna dieta. Taki stan może być wynikiem spożywania zbyt małej ilości owoców i warzyw (zwłaszcza brokułów, szpinaku), ryb (zawierających kwasy tłuszczowe omega-3), orzechów - posiłków bogatych w witaminy z grupy B i C, a także jedzenie gorzkiej czekolady.
W walce z depresją cuda czyni ruch, warto zadbać o to, by Pani ojciec miał porcję aktywności fizycznej codziennie – dłuższe spacery, pływanie może wpływać na poprawę nastroju w podobnym stopniu jak leki, dlatego warto zmusić się do aktywności fizycznej.
Może warto poprosić ojca, by spisał na kartce rzeczy, które zawsze sprawiały mu przyjemność. Zastanowić się, czemu ich teraz nie robi, czy jest możliwe, by znowu je robił, może by robił je częściej? A może zawsze chciał się czegoś nauczyć i warto spróbować zabrać się za to właśnie teraz? Nowa pasja może sprawić, że nastrój ulegnie zmianie.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

Podstawową metodą leczenia depresji powinna być psychoterapia. Lekarstwa jedynie mają ustabilizować stan chorego. Ale to psychoterapia pozwala wyeliminować problemy, które do tego zaburzenia doprowadziły. W tej sytuacji nie pozostaje mi nic innego jak tylko polecić pani namówienie taty na podjecie psychoterapii. Szczególnie polecam terapię poznawczo-behawioralną która ma duża efektywnosć w przypadku depresji i innych zaburzeń na tle nerwowym. Pozdrawiam.