Depresja i nerwica a gojenie śladów po urazie naskórka

Witam. Czy depresja i nerwica która trwa już od około 3 lat ma wpływ gojenie się śladów po urazie naskórka ?. Miałem kilka malutkich urazów np rok czy dwa temu np leciutkie zadrapania i te ślady do dziś nie schodzą. Czy choroby które wypisałem mogą mieć na to wpływ ?.

Witam, zbyt mało jest danych o Panu aby stwierdzic co jest przyczyna biegających sie ran. Proszę udać sie do psychoterapeuty i omówić z nim ten problem, na pewno pomoże Panu wyjaśnić przyczynę problemów i zaproponuje rozwiązania. Pozdrawiam

Mgr Adam Horak Psycholog

Depresja i nerwica, jak Pan je nazywa, mogą manifestować się różnymi objawami. Proszę przez pewien czas obserwować, czy w chwilach zdenerwowania nie obgryza Pan paznokci, intensywnie drapie się - być może przy użyciu twardych przedmiotów i w ten sposób nieświadomie powoduje Pan u siebie otarcia i niegojące się drobne skaleczenia. W tym sensie nerwica może mieć wpływ na gojenie się ran. Przyczyną opisanych przez Pana problemów mogą być także zażywane leki antydepresyjne. Niektóre ubocznie mogą wywoływać objawy łuszczycy, przypominające rozlegle otarcia naskórka. Najlepiej skonsultować to z lekarzem.