Gojenie rany na nodze

Będąc nad morzem miałem lekkie zadrapanie na lewej nodze (podudzie), mimo tego korzystałem z kąpieli morskiej. Noga ta jest po otwartym złamaniu (15-lat), są żylaki, ma gorsze ukrwienie (brak - zarośniecie żyły podudowej) krew gorzej dochodzi, odpływa wąskimi naczyniami, które sama sobie zrobiła, jest znacznie grubsza. Z tego zadrapania zrobiło się zapalenie, które zbił antybiotyk. Zrobiono prześwietlenie, które wykazało małą narośl na kości (w tym miejscu była 1 ze śrub stabilizujących nogę w czasie zrostu). Z tego zadrapania zrobił się mały strupek, który odpadał podczas kąpieli, wtedy smarowałem Nivea. Aż nagle zrobiła się rana otwarta, (jak 2 grosze - 3mm w głąb) w podudziu. Zrobiono posiew, wyszło że mam candida spp wzrost +++, zastosowano krem Clotrimazolum, wcześniej również plastry ze srebrem nic nie dały. Proszę o poradę jak szybko mogę się tego pozbyć. Dbam o czystość. Mam 57 lat i ta rana na dawnym urazie mnie martwi. Czy mam prosić chirurga o antybiotyk - jaki? Czym mogę przyspieszyć zagojenie tej rany. Czy zastrzyki z witaminy B-6 pomogą? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam!

Witam! Zaburzone gojenie rany może mieć w Pana sytuacji kilka przyczyn. Jedną z nich, a najbardziej prawdopodobną jest upośledzony odpływ krwi żylnej, który powoduje przewlekłą niewydolność żylną. Oprócz komponenty żylnej należy wykluczyć cukrzycę poprzez oznaczenie stężenia glukozy na czczo. Jest bardzo ważne badanie, gdyż cukrzyca dość często prowadzi do zaburzeń gojenia ran. Ostatni posiew wykazał obecność drożdżaków w ranie, ale warto wykonać kontrolny posiew aby stwierdzić czy drożdżaki zostały usunięte. Proponuję skonsultować problem z chirurgiem naczyniowym, ewentualnie chirurgiem ogólnym w celu dokładnej oceny przyczyny problemu. Witamina B6 przy żylnej etiologii problemu raczej nie będzie skuteczna. Antybiotyk będzie uzasadniony tylko w przypadku gdy potwierdzone zostanie bakteryjne zakażenie rany. Jeśli potwierdzona zostanie przewlekła niewydolność żylna wówczas podstawą leczenia powinna być kompresoterapia, czyli stosowanie np. pończoch uciskowych. Takie leczenie ma największe znaczenie w leczeniu owrzodzeń żylnych. Pozdrawiam serdecznie!