Depresja i niedoczynność tarczycy

Witam serdecznie. Pytanie do psychiatry. Moja koleżanka ma zaawansowaną depresję i niedoczynność tarczycy Hashimoto. Byłam z nią u psychiatry, która stwierdziła, że nie musi brać leków tylko najpierw wyregulować tarczycę. Ona ma myśli samobujcze i nie wiem czy doktor słudznie jej odmówiła. Leków. Proszę o poradę. Dziękuje.
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

to rozległy i wielowątkowy temat.odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY (moża też pracowac na skypie).pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Niedoczynność tarczycy i depresja

Witam, mam 21 lat i w ostatnim czasie nie mogę poradzić sobie ze swoimi wahaniami nastrojów. Dodam, że od co najmniej dwóch lat choruję na niedoczynność tarczycy, więc pewnie ma to jakiś związek. Od jakiegoś czasu bardzo dużo złego dzieje się w moim życiu, a ja nie mam nikogo, z kim mogłabym o tym wszystkim porozmawiać i chyba powoli przestaję sobie radzić. W dodatku większość tych złych rzeczy dzieje się przeze mnie - przez wyżej wspomniane huśtawki nastrojów. Chodzi o to, że ostatnio potrafię nie robić przez cały dzień nic, poza płakaniem. Z jakiego powodu? Potrafię znaleźć ich mnóstwo. Czasem płaczę z powodu błahostek, dlatego jest mi z tym tak bardzo źle. Nie potrafię znieść jakiejkolwiek nieprzychylnej mi sytuacji, zaraz reaguję płaczem. Szukam w mojej miejscowości miejsca, gdzie przyjętoby mnie na staż, ale boję się zapytać gdziekolwiek, ponieważ wiem, że w przypadku odmowy zacznę płakać, chociaż wcale tego nie chcę! Często, co najmniej kilka razy dziennie, mam myśli samobójcze. Jedynie strach przed bólem powstrzymuje mnie od działania. Niemniej boję się, że pewnego dnia zrobię sobie krzywdę, a tak naprawdę chciałabym cieszyć się z życia, jak każdy. Muszę dodać, że zanim zaczęły się te zmiany nastroju, byłam zawsze roześmianą optymistką z milionem planów na życie - teraz rzadko widzę siebie uśmiechniętą, chociaż staram się śmiać jak najczęściej. Proszę mi powiedzieć, czy powinnam się martwić? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

W tej sytuacji polecam Pani  wizytę u lekarza psychiatry.

Depresja często towarzyszy niedoczynności tarczycy, szacuje się, że co druga osoba z hypotyreozą ma objawy depresji. W 30% przypadków zaburzeniom depresyjnym towarzyszy dodatkowo lęk.

Towarzyszące tej postaci depresji zaburzenia koncentracji powodują poczucie niewydolności, gorszego funkcjonowania, a pacjenci często obwiniają się o to.

Tak więc większość z niepokojących Panią objawów jest związana z zaburzeniami hormonalnymi.

W tego typu objawach zaleca się przede wszystkim odpowiednie leczenie endokrynologiczne oraz leczenie przeciwdepresyjne.
Psychiatra dobierze Pani odpowiednie leki, które nie będą wpływać niekorzystnie na funkcję tarczycy oraz kolidować z zażywanymi lekami. Wówczas i objawy mają szansę całkowicie ustąpić i ponownie będzie Pani czerpać satysfakcję ze swojego aktywnego życia.

Ze względu na towarzyszące myśli samobójcze wskazana jest jak najszybsza wizyta u specjalisty.

Proszę również rozważyć ewentualną wizytę u psychoterapeuty- każda niedyspozycja fizyczna ma swoje aspekty psychologiczne, czasem zmagając się z chorobą i innymi problemami potrzebne jest wsparcie i pomoc terapeutyczna.

Serdecznie pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Niedoczynność tarczycy przy depresji

Witam! Od maja leczę się na depresję , jednakże dodatkowo zrobiłam sobie badanie tarczycy, gdzie wynik wyszedł 3,8TSH (norma jest do 4,5 aczkolwiek lekarz kardiolog stwierdził, że jak na mój wiek jest to zbyt dużo - mam 20lat). Zauważyłam u siebie również inne objawy niedoczynności tarczycy, takie jak zmierzchowa ślepota, ciągłe odczuwanie zimna, pojawił się również drugi podbródek, suchość skóry i wypadanie włosów. Czy przy takim TSH możliwa jest niedoczynność tarczycy?
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Witam Panią,

Warto pogłębić diagnostykę tarczycy o powtórne badanie TSH, fT4, fT3 oraz przeciwciała przeciwtarczycowe. W przypadku stwierdzonej depresji, dobrze jest aby TSH kształtowało się pomiędzy 1-2 miU/l, gdyż to ułatwia terapię zespołów depresyjnych W niektórych sytuacjach, gdy TSH przybiera graniczne dla niedoczynności tarczycy wartości, wprowadza się zatem niewielką dawkę tyroksyny (np.25-50 mikrogramów), co ma wspomagać terapię farmakologiczną depresji.

Pozdrawiam!

0

Leczenie chorób tarczycy wymaga długoterminowych działań. Pierwotna przyczyna najczęściej nie leży w samej tarczycy, a w systemie immunologicznym. Kluczem do poprawy funkcjonowania tarczycy jest odnalezienie przyczyny, wyeliminowanie jej oraz odpowiednia dieta bogata w naturalną żywność.

Produkty i substancje, które powodują problemy z tarczycą.
- Są to przede wszystkim produkty rafinowane, przetwarzane, pasteryzowane, GMO, konserwowane, aromatyzowane, barwione,
- Soja - badania wskazują, że soja może mieć silne właściwości zmniejszające pracę tarczycy (nawet tak mała ilość jak 50g soi może osłabić istotnie pracę tarczycy).
- Gluten - budowa molekularna tarczycy jest prawie identyczna z glutenem, co zwiększa ryzyko ataku autoimmunologicznego. Proszę odstawić produkty z pszenicy - chleb, makarony, pierogi, kluski, mąkę itp.
- Warzywa psiankowate – ograniczać. Zaliczamy do nich pomidory, ziemniaki, paprykę (w każdej formie, również przypraw - chili, cayenne), bakłażana, tytoń, jagody Goji oraz owoce miechunki.
- goitrogeny - mogą zakłócać funkcjonowanie tarczycy, ale gotowanie produktów zawierających je powoduje dezaktywację tych substancji. Produkty zawierające goitrogeny to: brokuły, brukselka, kapusta, kalafior, kapusta włoska, kalarepa, brukiew, rzepa, proso, maniok, gorczyca, bataty, szpinak, truskawki, brzoskwinie, rzeżucha, orzeszki ziemne i piniowe, soja, rzodkiewka. Rzeżuchę i rzodkiewkę można jeść z umiarem, soję i orzeszki ziemne całkowicie wyeliminować, pozostałe można jeść po ugotowaniu.

Jak wspomagać tarczycę?
- zwiększyć spożycie białka, którego źródłem są między innymi: mięso (ale wolne od hormonów i antybiotyków w tym podroby), jaja, ryby;
- zwiększyć spożycie tłuszczu - niewystarczająca ilość tłuszczu zaostrza zachwianie równowagi hormonalnej. Do naturalnych zdrowych źródeł tłuszczy należą: oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, masło ghee, smalec, olej kokosowy, mleko kokosowe, awokado, len, ryby, orzechy. Oleje roślinne rafinowane należy wyeliminować całkowicie;
- uzupełniać niedobory mikroelementów : witaminy z grupy B, witaminę A, witaminę D, kwasy tłuszczowe Omega-3, żelazo, selen, cynk miedź, jod;
- sięgać po żywność zawierającą lub wspomagającą produkcję glutationu. Jest to najsilniejszy przeciwutleniacz, który wzmacnia układ odpornościowy. Znajduje się w szparagach, brokułach, brzoskwiniach, szpinaku, czosnku, awokado, kurkumie, grejpfrutach, kapuście, orzechach włoskich, ostropeście plamistym, surowych jajach;
- dbać o prawidłową florę bakteryjną jelit - 20% funkcji tarczycy zależy od zdrowych bakterii jelitowych. Należy uzupełniać je probiotykami: np. spożywać produkty fermentowane: kiszoną kapustę, ogórki itp.;
- unikać produktów przetworzonych, środków pielęgnacyjnych i kosmetyków zawierających dużo chemii;
- unikać stresu, zadbać o relaks – tarczyca jest niezwykle wrażliwym organem i bardzo silnie reaguje na stres;

Więcej informacji na stronie: http://www.odzywiajsiezdrowo.pl/artykuly/profilaktyka-i-naturalne-leczenie-niedoczynnosci-tarczycy

Pozdrawiam,
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl
www.odzywiajsiezdrowo.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty