Dieta białkowo-tłuszczowa a badanie glukozy

Witam. Chciałabym prosić o interpretację wyników biorąc pod uwagę, że stosuję dietę białkowo-tłuszczową. Glukoza na czczo: 6.2 mmol/l, norma: 3.3-5.5 mmol/l W maju wykonałam test obciążenia glukozą: na czczo 5.8 mmol/l, po 2 h- 3,8 mmol/l Wizyta u diabetologa jest konieczna przy moich wynikach? Wiek: 20 lat, Przez ok. 2.5 miesiąca trzymałam dietę białkowo-tłuszczową, węgle o odpowiednich godzinach i oczywiście złożone. Na co mogą wskazywać moje wyniki glukozy i testu obciążenia glukozą? Z tego, co wiem, nie są one za dobre i zastanawiam się czy stosowana przeze mnie dieta białkowo-tłuszczowa mogła mieć na nie wpływ czy raczej problemy wynikają z innych rzeczy. I przy okazji chciałabym zapytać czy dieta białkowo-tłuszczowa jest korzystna dla zdrowia czy lekarze i dietetycy raczej nie zalecają jej stosowania? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Z Pani wyników wynika, że ma Pani nieprawidłową glikemię na czczo - za ten stan odpowiedzialna jest nadmierna produkcja glukozy przez wątrobę. Może być to skutkiem rozwijającej się insulinooporności, ale nie musi. Nie wiemy czy ma Pani prawidłową masę ciała, jeżeli nie, należałoby poprzez żywienie, zrzucić zbędne kilogramy. Tak naprawdę wyniki są delikatnie podwyższone, dlatego naszym zdaniem wizyta u diabetologa nie jest jak narazie konieczna, natomiast warto stale kontrolować poziom glukozy we krwi. Kwestią dodatkową są ewentualne objawy, które mogłyby zaniepokoić, a mianowicie: zwiększone pragnienie, częstsze korzystanie z toalety, trudniejsze gojenie się ran, nagły spadek masy ciała.
Jeśli chodzi o żywienie na pewno musi Pani spożywać produkty o niskim indeksie i ładunku glikemicznym (tabele do znalezienia w Internecie) w odpowiednich godzinach. Należy ograniczyć spożycie węglowodanów prostych (słodyczy, cukru i produktów z jego dodatkiem, a także owoców). Proszę także pamiętać, że nie powinna Pani z takiego żywienia rezygnować, należy potraktować to jako nowe nawyki żywieniowe, a nie jako czasową dietę. Warto wybrać się do dietetyka, który na podstawie badań analizy masy i składu ciała oraz szczegółowego wywiadu ułoży dla Pani odpowiednie jadłospisy i odpowie na wszystkie nurtujące pytania.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

Wyniki są delikatnie zachwiane - wizyta u diabetologa jeszcze nie jest konieczna, ale warto zmienić nawyki żywieniowe: unikać węglowodanów prostych w postaci cukru, słodyczy, słodzonych napojów i zwiększyć spożycie zdrowych tłuszczy: awokado, orzechy, tłuste ryby, olej kokosowy.

Pozdrawiam,
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl