Dieta Dukana a niedoczynność tarczycy - czy to bezpieczna dieta?

Witam Mam 26 lat. Od 11 leczę się na niedoczynność tarczycy. Na początku marca rozpoczęłam dietę Dukana - I faza białkowa trwała 7 dni. Następnie II faza 3 tyg. (dzień białkowy naprzemiennie z dniem białkowo warzywnym). Dziś 07 kwietnia przechodzę do III fazy - wprowadza się do pożywienia oprócz warzyw z II fazy owoce, ser żółty, skrobię, pieczywo razowe i pełnoziarniste, a dodatkowo można 2 razy w tygodniu pozwolić sobie na normalne posiłki typu pizza, przy zastosowaniu 1 dnia białkowego. Moim zamierzeniem było schudnąć ok. 2 kg. I to mi się udało, wazę 52 kg przy wzroście 164 cm. Teraz chcę tylko nie dopuścić do efektu jojo, dlatego muszę przejść przez III fazę (25 dni - 10dni x 2,5 kg) i IV ( jeden dzień białkowy w tygodniu). Sądziłam, że przy takim krótkim czasie stosowania diety nie powinnam sobie zaszkodzić. Po miesiącu jej stosowania poszłam do lekarza po skierowanie na badania krwi. Czy mogłam sobie tą dietą zaszkodzić? Poziom TSH przed rozpoczęciem diety miałam w normie. Czuję się dobrze, dużo pije i staram się ruszać dużo więcej niż przed zastosowaniem diety. Nadmieniam że nie stosowałam się do niej rygorystycznie. Nie potrafiłabym odmówić sobie słodkiej herbaty, czy od czasu do czasu lampki wina. Również desery dukanowe robiłam po swojemu. Zamiast słodzika dodawałam cukier. Proszę o poradę.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Dieta Dukana nie uczy dobrych nawyków żywieniowych. Jest ona monotonna, uboga (w niektórych fazach) w składniki mineralne i witaminy, które powinny być codziennie dostarczane z pożywieniem na poziomie obowiązujących norm. Ponadto obciąża organy odpowiedzialne za metabolizm białka - wątrobę i nerki.
Dominujące produkty pochodzenia zwierzęcego w diecie mogą wpłynąć na podwyższony poziom cholesterolu całkowitego we krwi. Dieta bogatobiałkowa może mieć wpływ, wraz z innymi czynnikami ryzyka, na wystąpienie dny moczanowej.

Dlatego radziłabym zaprzestanie stosowania diety białkowej, zważywszy, że Pani BMI jest bliskie dolnej granicy normy (nie ma wskazań do odchudzania) i przejście na zdrowy, racjonalny tryb żywienia wg piramidy zdrowego żywienia.

Opisy znajdzie Pani na stronach:
http://portal.abczdrowie.pl/produkty-zbozowe-a-dieta
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-znaczenie-warzyw-i-owocow
http://portal.abczdrowie.pl/produkty-bialkowe-a-dieta
http://portal.abczdrowie.pl/tluszcze-a-dieta
http://portal.abczdrowie.pl/napoje-a-dieta

Ponadto powinna Pani zapoznać się z żywieniem w niedoczynności tarczycy, bogatym w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (zawarte w tłustych rybach morskich, olejach roślinnych).
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-w-niedoczynnosci-tarczycy

Pozdrawiam

Dzień dobry!

Odradzam stosowania diet typu Dukan. Jest to dieta niefizjologiczna, która może wpłynąć na pogorszenie pracy m.in. wątroby i nerek (ze względu na dużą zawartość białka i ograniczenie węglowodanów). Stosowanie tej diety najczęściej powoduje początkowy spadek masy ciała, ale również jej ponowny wzrost po niedługim czasie.
Polecam zapoznać się z ogólnymi zasadami prawidłowego żywienia, które można znaleźć w poniższej zakładce //diet-coaching.xaa.pl/jestes-tym-co-jesz-zadbaj-o-swoje-zdrowie-wyglad/

Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska

Leczenie chorób tarczycy wymaga długoterminowych działań. Pierwotna przyczyna najczęściej nie leży w samej tarczycy, a w systemie immunologicznym. Kluczem do poprawy funkcjonowania tarczycy jest odnalezienie przyczyny, wyeliminowanie jej oraz odpowiednia dieta bogata w naturalną żywność.

Produkty i substancje, które powodują problemy z tarczycą.
- Są to przede wszystkim produkty rafinowane, przetwarzane, pasteryzowane, GMO, konserwowane, aromatyzowane, barwione,
- Soja - badania wskazują, że soja może mieć silne właściwości zmniejszające pracę tarczycy (nawet tak mała ilość jak 50g soi może osłabić istotnie pracę tarczycy).
- Gluten - budowa molekularna tarczycy jest prawie identyczna z glutenem, co zwiększa ryzyko ataku autoimmunologicznego. Proszę odstawić produkty z pszenicy - chleb, makarony, pierogi, kluski, mąkę itp.
- Warzywa psiankowate – ograniczać. Zaliczamy do nich pomidory, ziemniaki, paprykę (w każdej formie, również przypraw - chili, cayenne), bakłażana, tytoń, jagody Goji oraz owoce miechunki.
- goitrogeny - mogą zakłócać funkcjonowanie tarczycy, ale gotowanie produktów zawierających je powoduje dezaktywację tych substancji. Produkty zawierające goitrogeny to: brokuły, brukselka, kapusta, kalafior, kapusta włoska, kalarepa, brukiew, rzepa, proso, maniok, gorczyca, bataty, szpinak, truskawki, brzoskwinie, rzeżucha, orzeszki ziemne i piniowe, soja, rzodkiewka. Rzeżuchę i rzodkiewkę można jeść z umiarem, soję i orzeszki ziemne całkowicie wyeliminować, pozostałe można jeść po ugotowaniu.

Jak wspomagać tarczycę?
- zwiększyć spożycie białka, którego źródłem są między innymi: mięso (ale wolne od hormonów i antybiotyków w tym podroby), jaja, ryby;
- zwiększyć spożycie tłuszczu - niewystarczająca ilość tłuszczu zaostrza zachwianie równowagi hormonalnej. Do naturalnych zdrowych źródeł tłuszczy należą: oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, masło ghee, smalec, olej kokosowy, mleko kokosowe, awokado, len, ryby, orzechy. Oleje roślinne rafinowane należy wyeliminować całkowicie;
- uzupełniać niedobory mikroelementów : witaminy z grupy B, witaminę A, witaminę D, kwasy tłuszczowe Omega-3, żelazo, selen, cynk miedź, jod;
- sięgać po żywność zawierającą lub wspomagającą produkcję glutationu. Jest to najsilniejszy przeciwutleniacz, który wzmacnia układ odpornościowy. Znajduje się w szparagach, brokułach, brzoskwiniach, szpinaku, czosnku, awokado, kurkumie, grejpfrutach, kapuście, orzechach włoskich, ostropeście plamistym, surowych jajach;
- dbać o prawidłową florę bakteryjną jelit - 20% funkcji tarczycy zależy od zdrowych bakterii jelitowych. Należy uzupełniać je probiotykami: np. spożywać produkty fermentowane: kiszoną kapustę, ogórki itp.;
- unikać produktów przetworzonych, środków pielęgnacyjnych i kosmetyków zawierających dużo chemii;
- unikać stresu, zadbać o relaks – tarczyca jest niezwykle wrażliwym organem i bardzo silnie reaguje na stres;

Więcej informacji na stronie: http://www.odzywiajsiezdrowo.pl/artykuly/profilaktyka-i-naturalne-leczenie-niedoczynnosci-tarczycy

Pozdrawiam,
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl
www.odzywiajsiezdrowo.pl