Dieta i ćwiczenia wzmacniające kręgi

1. Jakie witaminy, składniki mineralne mogą pomóc w zapewnieniu jak najlepszej kondycji krążkom międzykręgowym? 2. Jakie mięśnie musiałbym wzmocnić żeby odciążyć kręgosłup, np. podczas siedzenia, lub innych prac? 3. Do jakich zasad się stosować żeby kręgi, dyski, służyły mi jak najdłużej?

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Dzień dobry.
Należy stosować po prostu zdrową dietę z prawdziwego, nieprzetworzonego jedzenia, żadnych słodkich napojów i produktów z fabryki. Proponuję dodatkowo pamietac o wywarach z kości i rosołach, galaretach - zawierają bardzo ważny kolagen (po prostu proszę często robić rosoły i dorzucać do nich sporo kosci, kurzych łapek i podobnych rzeczy). warto tez zadbać o odpowiednia podaż witaminy D3 (są dostępne testy w laboratoriach), pic tran i jeść dużo zielonych warzyw oraz tłusty nabiał oraz koniecznie kilka razy w tygodniu kiszonki i podroby (witamina K2, probityki). Przy słabym kregosłupie nie polecam wykonywać ciezkich cwiczeń.
Pozdrawiam serdecznie