Dieta pozwalająca schudnąć 10 kilogramów

Dzień dobry! mam 170 wzrostu ważę 68kg i chciałabym schudnąć około 10, ponieważ źle się teraz czuję. Mam dużą tendencję do tycia. Przez dłuższy czas moja waga utrzymywała się stało przy 62, ostatnio mocno skoczyła.Mało zwracam uwagi na to co jem, nie mam czasu na aktywność fizyczną, niestety. Proszę o radę, co powinnam zrobić by schudnąć 10 kg? bardzo mi zależy. Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Z pewnością powinna Pani zwracać uwagę co zjada i znaleźć czas na aktywność fizyczną. W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Skuteczna dieta powinna być dobrana pod względem Pani zapotrzebowania energetycznego. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zachęcam do kontaktu drogą mailową. Z pewnością jednak powinna Pani skupić się na regularności posiłków (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ważne, aby posiłek był pełnowartościowy, bogaty w węglowodany złożone, które stanowią główne źródło energii. Polecam produkty pełnoziarniste, które są wolno trawione, stopniowo uwalniają glukozę do krwiobiegu, nie następuje gwałtowny skok cukru, a my na długo odczuwamy sytość. Takie śniadanie poprawi również koncentrację, samopoczucie i zniweluje senność. Ważnym składnikiem śniadania jest także białko, ponieważ na jego strawienie organizm zużywa spore ilość energii. Pamiętajmy także o owocach i warzywach. Dostarczą one niezbędnych witamin oraz składników mineralnych.
Kolejne posiłki powinny być zjadane w odstępach około 3h. Nie powinniśmy dopuszczać do wielkiego głodu. W przeciwnym wypadku po powrocie do domu ,,opróżnimy pół lodówki’’. Spożywanie dużych porcji przyczynia się do gwałtownego wydzielaniu insuliny, która sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Ostatni posiłek należy spożywać ok. 2-3h przed snem. Nie trzymajmy się stereotypowej godziny 18:00 przeznaczonej na ostatni posiłek, ponieważ chodząc późno spać i tak skusimy się na niezdrową przekąskę. Kolacje powinny być dość lekkie i nie zawierać dużej ilości węglowodanów.
Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne, ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp. Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Wprowadzi Pani w życie wszystkie moje zalecenia. Mam nadzieję, że przyniesie to pożądane efekty.
Jeżeli chciałaby Pani podejść do sprawy jeszcze bardziej profesjonalnie to proponuje ułożenie indywidualnej diety. Wymaga to jednak zebrania wywiadu żywieniowego i zdrowotnego. W tym celu zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną. Pacjentów przyjmuję w Warszawie. Jeżeli nie jest Pani z Warszawy prowadzę również konsultacje online.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Droga Pani!

Osoby z tendencją do tycia muszą szczególnie uważać na to, co jedzą oraz na uprawianą aktywność fizyczną. Prawidłowe nawyki żywieniowe należy wprowadzić raz na całe życie. Uchronią Panią nie tylko przed przyrostem masy ciała, ale także przed konsekwencjami spowodowanymi tą sytuacją.

Musi Pani zwrócić uwagę na spożywanie warzyw, owoców, produktów z pełnego ziarna, sporej ilości wody. Warto również na stałe wprowadzić aktywność fizyczną, chociażby w postaci spacerów. Istotne jest również, aby spożywała Pani posiłki regularnie - śniadanie ma być zjedzone w ciągu 30-60 minut od wstania z łóżka, a kolacja najpóźniej na 2 h przed pójściem spać.

Zachęcam do skorzystania z porady dietetyka, który wskaże popełniane błędy oraz sposoby ich poprawy. Może także stworzyć jadłospis dopasowany do Pani preferencji żywieniowych oraz trybu życia.

Gdyby miała Pani jeszcze jakieś pytania, to zapraszam do kontaktu!

Pozdrawiam!

kontakt@dietetycznaodnowa.pl
dietetycznaodnowa.pl

Przede wszystkim należy wprowadzić 4-5 posiłki dziennie, w regularnych odstępach czasu. Zwiększy to metabolizm i zmobilizuje organizm do działania. Musi Pani wyeliminować przede wszystkim cukry proste (czyli cukier i produkty na jego bazie - słodkie jogurty, słodkie napoje, słodycze itd.). Należy swoje żywienie oprzeć na pełnowartościowym białku, dobrej jakości tłuszczach (oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, olej lniany na zimno, olej kokosowy, masło klarowane do smażenia) oraz węglowodanach złożonych. Nie może się Pani głodzić - takie diety na dłuższą metę skutkują efektem odwrotnym od zamierzonego, ani żywić się restrykcyjnie. Najważniejsza jest odpowiednio zbilansowana i pełnowartościowa podaż wszystkich składników odżywczych. Dodatkowo zalecamy włączenie nawet niewielkiego wysiłku fizycznego. Trzeba także pamiętać, że zmiana nawyków żywieniowych musi być już stale kontynuowana, tylko to jest gwarancją zachowania szczupłej sylwetki. Proszę także pamiętać o piciu wody. Zachęcamy do wizyty u dietetyka, który na podstawie analizy masy i składu ciała oraz wywiadu żywieniowego przygotuje dla Pani terapię żywieniową oraz pomoże w realizacji.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

Szanowna Pani,
Niestety, bez zwracania uwagi na to co się je, osiągnięcie takich wyników może być niemożliwe. Musi Pani unormować ilość posiłków i czas ich przyjmowania, zrezygnować z "szybkich dań" i słodyczy, zadbać o duże spożycie warzyw. Są to podstawowe zalecenia, ale pragnę podkreślić, że zmiana nawyków żywieniowych i aktywność fizyczna będą kluczem do rozwiązania Pani problemu.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania
www.swiatodzywiania.pl