Hiperinsulinemia - jak się odżywiać?

Witam serdecznie, nazywam się Ania i mam 29 lat. Mam zdiagnozowaną hiperinsulinemię i muszę uważać na co jem, żeby nie pogorszyć swojego stanu zdrowia. W związku z tym mam kilka pytań związanych z hiperinsulinemią. Co powinno się jeść przy hiperinsulinemii? Czego unikać, a co można spożyć raz na jakiś czas mając hiperinsulinemię? czy mogę stosować po prostu dietę skonstruowaną dla cukrzyka? czy hiperinsulinemia rządzi się swoimi prawami i nawet dieta dla cukrzyka nie będzie dla mnie odpowiednia. czy chorując na hiperinsulinemię można jeść miód, mam na myśli na przykład miód do herbaty? Proszę o wskazówki, mam kilka dań które jem naprzemiennie ale chciałabym rozszerzyć swój jadłospis. Hiperinsulinemia to spore wyzwanie jeśli chodzi o żywienie, stąd moja prośba o rady i sugestie. Dziękuję ślicznie i pozdrawiam.

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Taka dieta jest bardzo podobna jak przy cukrzycy, czyli nacisk na ograniczenie węglowodanów prostych, zwiększenie błonnika pokarmowego. Ilość miodu i czy można go spożywać zależy tak naprawdę od całości diety. Jeśli jest odpowiednia, mała łyżeczka do śniadania nie powinna zaszkodzić. Ale czy dieta jest o.k. powinien ocenić dietetyk, np. na podstawie dzienniczka żywieniowego (wzór może Pani znaleźć na mojej tronie internetowej http://www.dietetykwkrakowie.pl/przed-wizyta/

0

Witam!

Podaje ogólne zasady żywienia dla osób z cukrzycą typu 2. Jedz 5-6 posiłków dziennie. Jedz mało, ale często. Nie przejadaj się. Posiłki spożywaj o stałych porach i w jednakowych ilościach każdego dnia. Pamiętaj o zjedzeniu ostatniego posiłku krótko przed snem (zapobiegniesz w ten sposób spadkowi cukru we krwi podczas snu).

Zadbaj, aby dieta była bogata w warzywa (2-3 razy dziennie), owoce (1-3 razy dziennie), nabiał (1-3 razy dziennie).
Klika razy w tygodniu spożywaj ryby i chude mięsa.

Ogranicz spożycie produktów szkodliwych dla Twojego zdrowia: tłuszczów nasyconych (smalec, tłuszcze zwierzęce), cukru (słodkie przekąski, dosładzanie, produkty z mąki pszennej), alkoholu, soli. Pij wodę mineralną, herbatę lub kawę bez cukru- unikaj słodzonych napojów, które są źródłem dodatkowych kalorii.
Spożywaj produkty o niskim indeksie glikemicznym. Im wyższa wartość GI, tym szybciej i o większą wartość wzrośnie Twój „cukier” we krwi.

PRODUKTY O NISKIM GI (<55): surowe warzywa i owoce, nasiona słonecznika, pieczywo razowe i pełnoziarniste, kasza gryczana, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty, nabiał. Poziom glukozy we krwi po spożyciu tych produktów wzrasta powoli. Zapobiega to wahaniom „cukru” we krwi.

PRODUKTY O WYSOKIM GI (>55): chipsy, słodycze, cukier, pieczywo pszenne, ryż biały, produkty z mąki pszennej, kukurydza prażona, owoce w syropach, piwo. Produkty te powodują duże wahania „cukru” we krwi i nie są zalecane w diecie. Gotuj al dente, w folii, na parze, grilluj. Unikaj smażenia.

Usuwaj widoczny tłuszcz z mięsa i wędlin.

Pamiętaj, że ruch jest podstawą leczenia. Najlepiej jeśli odbywa się na świeżym powietrzu. Może to być: marsz (np. z kijkami), wolny bieg, jazda na rowerze, pływanie.

Wysiłek fizyczny wymaga dodatkowej porcji złożonych węglowodanów przed, w trakcie i po jego zakończeniu. Zapobiegniesz w ten sposób hipoglikemii (niskiemu stężeniu cukru we krwi).

UWAGA! Noś przy sobie coś słodkiego, na wypadek niedocukrzenia (osłabienie, zawroty głowy, pocenie się, uczucie głodu.

Zapraszam również na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty