Dieta w leczeniu trądziku

witam..mam pytanie odnośnie diety w leczeniu trądziku. Przejrzałam wiele różnych wypowiedzi osób, które po wyeliminowaniu nabiału (oczywiście alkoholu, słodyczy, tłustych przekąsek również) zauważyły znaczną poprawę cery. Jaka jest prawda ? na ten temat?

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Można poprawić wygląd skóry odpowiednią dietą ale czasami jest konieczna wizyta u dermatologa, który oceni stan skóry i ewentualnie zleci odpowiednie leki. Pozdrawiam

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na Pani pytanie. Sprzeczne są wyniki badań, praktyka też pokazuje, ze pacjenci różnie reagują, Trądzik jest schorzeniem, które ma różnorakie przyczyny. Jeżeli np. zaburzenia hormonalne czy inne nieprawidłowości zostały wykluczone to jak najbardziej przyczyną moze być dieta. Odstawienie nabiału często daje dobre rezultaty, czasem wystarczy odstawić tylko mleko w czystej postaci, bez całego nabiału. Najlepiej skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą, który po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu będzie mógł Pani bardziej pomóc.