Dieta wspomagająca odchudzanie dla 30-letniej osoby a nadciśnienie tętnicze

Witam mam 30l wzrost - 180 waga - 108. Chcę schudnac i poprawic kondycje i wyglad. Zacząłem cwiczyc na siłowni . Prosiłbym o diete dla mnie i przykładowe ćwiczenia na siłowni ( jezeli to mozliwe- chodzi o cwiczenia) i czy moge stosowac jakies suplementy?? zaznaczam ze mam lekkie nadcisnienie tetnicze - oczywiscie leczone z gory dziekuję.. KUBA.

Na podstawie podanych przez Pana parametrów sugerowałabym zastosowanie diety o kaloryczności na poziomie 2000 kcal dziennie z uwzględnieniem białka w ilości 1,5 g na kg masy ciała docelowej (jeżeli zależy Panu nie tylko na redukcji tkanki tłuszczowej, ale także na budowie masy mięśniowej). Dieta powinna być najbardziej skuteczna jeżeli rozłoży Pan podaż energetyczną na 5 posiłków pełnowartościowych (tzn. każdy posiłek będzie źródłem węglowodanów, białek i tłuszczy) jedzonych w regularnych odstępach czasu. Taki system przyspiesza metabolizm oraz reguluje poziom glukozy we krwi, co korzystnie wpływa na samopoczucie w trakcie redukcji. Posiłki powinny być oparte o pełnoziarniste źródła węglowodanów (pieczywo, brązowy ryż, kasze, makaron), warzywa, chude mięsa i nabiał, tłuste ryby, owoce, orzechy i oleje roślinne. Biorąc pod uwagę problemy z ciśnieniem sugerowałabym zrezygnować z suplementacji, gdyż wpływ większości suplementów na układ krążenia nie został dobrze poznany (i może być niekorzystny). Co do ćwiczeń to sugerowałabym trening wprowadzający na siłowni z trenerem (wiele miejsc oferuje taką usługę). Trener nie tylko dobierze właściwe ćwiczenia, ale także pokaże jak wykonywać je prawidłowo technicznie, aby naprawdę przyniosły efekt. Życzę powodzenia.