Dieta dla chorego na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze i wrzody dwunastnicy

Jestem mężczyzną 53 lata wzrost 171 cm , waga 84 kg , siedzący tryb życia (mało ruchu). Zdiagnozowano u mnie (05.06.2013r. ) cukrzycę 2 typu ( wspominano tez o typie LADA ) Ponadto nadciśnienie tętnicze , choroba wrzodowa dwunastnicy. Leki : insulina , betaloc , tensart Chciałbym policzyć sobie ilość WW - czy dla 1700 kcal czy mniej Gdzie znależć wartości ww i kalorii na których można opierać planowanie jadłospisu . W miarę możliwości proszę o udzielenie odpowiedzi
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam Pana zapotrzebowanie energetyczne (przy uwzględnieniu deficytu pozwalającego na stopniową utratę masy ciała) wynosi ok. 2200 kcal. Podaż węglowodanów w tym przypadku(po odjęciu błonnika pokarmowego) powinna wynosić ok. 278 g. Z reguły w cukrzycy powinny to być węglowodany pochodzące z produktów o niskim indeksie glikemicznym: pełnoziarnistego pieczywa, makaronu razowego, kaszy, brązowego ryżu,płatków razowych oraz warzyw. W przypadku wrzodów kwestia ta może być nieco utrudniona, z uwagi na dolegliwości. W sytuacji zaawansowanej choroby wrzodowej zalecane jest wybieranie pieczywa jasnego, czerstwego - jeśli więc po produktach razowych występują dolegliwości, należy spróbować pieczywa mieszanego lub graham - ma niższy indeks glikemiczny niż pszenne. Rozkład WW na poszczególne posiłki nie powinien różnić się więcej niż 4 wymiennikami.Poniżej podaję przykład: śniadanie 6 2 śniadanie 4 obiad 8 podwieczorek 4 kolacja 5,5 Obok regularności posiłków, dobrze byłoby zadbać o aktywność fizyczną - jeśli nie codziennie, to chociaż 3 razy w tygodniu przez minimum godzinę. Mogą to być spacery, jazda na rowerze, wolny bieg, ćwiczenia. Wpłynie to korzystnie na normalizację glikemii i regulację ciśnienia. Wykluczeniu podlegają oczywiście wszelkie produkty z solą z uwagi na nadciśnienie. Przesyłam link do strony zawierającej kaloryczność produktów spożywczych http://www.ile-kalorii.pl/ Ilość WW produktu to liczba węglowodanów podzielona przez 10. pozdrawiam i życzę dużo zdrowia