Jakie odżywianie i dieta dla osoby chorej na hipoglikemię?

WItam, Bliska mi osoba choruje na hipoglikemię. Ma dodatkowo bardzo dużą nadwagę i bardzo często odczuwa głód i bezsenność. Stara się jeść regularnie ciemnie pieczywo i kasze. Jeśli chodzi o ruch kilka razy w tygodniu odwiedza siłownię. Kiedyś straciła dużo schudła stosując dietę tłuszczową. Jak można jej pomóc ?

Szanowna Pani,

przy hipoglikemii reaktywnej przede wszystkim należy jeść regularnie. W ciągu dnia posiłków powinno być 4 -max 5, a odstępy czasowe między nimi powinny wynosić 2,5 - 3 godziny. Pozwala to zapobiegać nagłym spadkom stężenia glukozy we krwi. Bezwzględnie należy spożywać pierwsze śniadanie, ponieważ z rana organizm jest najbardziej narażony na niedocukrzenie.

Aby zapobiec nagłemu spadkowi stężenia glukozy we krwi należy również unikać spożywania produktów spożywczych bogatych w węglowodany łatwo przyswajalne, czyli mono- i disacharydy (glukoza, sacharoza). Należą do nich między innymi: cukier, miód, słodycze, ciasta i ciasteczka, pieczywo cukiernicze, napoje gazowane (typu cola), soki owocowe (nawet niedosładzane), produkty spożywcze z białej mąki oraz produkty słodzone syropem glukozowo-fruktozowym (ewentualnie kukurydzianym) np. płatki śniadaniowe typu Nesquik czy batoniki musli. tego jeść nie można.

Alternatywą dla nich mogą być produkty o niskim indeksie glikemicznym (IG), to znaczy takie, które powodują łagodne zwyżki oraz równie łagodny spadek stężenia glukozy we krwi, zapobiegając jej gwałtownym wahaniom w krótkim czasie.

Niski indeks glikemiczny jest charakterystyczny dla większości surowych warzyw (oprócz dyni i ziemniaków), nasion roślin strączkowych, przetworów zbożowych z pełnego ziarna i niedosładzanych przetworów mlecznych oraz niektórych owoców, np. grejpfrutów, pomarańczy, brzoskwini i jabłek.

Dobrym pomysłem jest również spożywanie w jednym posiłku produktów o niskim indeksie glikemicznym i owoców, które charakteryzują się wyższym IG. Spowolni to znacznie wchłanianie węglowodanów do krwi, a jednocześnie pozwoli na spożywanie owoców, które są bogate w cenne witaminy i składniki mineralne, bez ryzyka wystąpienia hipoglikemii. W tym przypadku ważny jest jednak umiar (maksymalnie 2-3 owoce dziennie, bez względu na indeks).

Indeks glikemiczny posiłku (i tym samym wyrzut insuliny do krwi) może również obniżyć poprzez dodanie do posiłku błonnika pokarmowego w postaci np. otrębów owsianych, żytnich czy też gotowych preparatów błonnika np. na bazie pektyn jabłek. Jest to dobre rozwiązanie, gdy z jakichś powodów nie jest się w stanie spożywać odpowiedniej porcji surowych bądź krótko gotowanych warzyw (3-4 porcje) i gotowanych nasion roślin strączkowych (co najmniej 1 porcja tygodniowo). Trzeba jednak pamiętać wtedy o dobrym nawodnieniu organizmu (2-3 litry na dobę).

Gwałtownym wahaniom stężenia glukozy we krwi można również próbować zapobiegać poprzez spożywanie warzyw z produktami stricte białkowymi np. mięsem, wędlinami, serami.

Należy też pamiętać, że przy hipoglikemii należy unikać spożywania alkoholu.

Na szczęście u większości pacjentów z hipoglikemią reaktywną przestrzeganie zaleceń żywieniowych zabezpiecza przed jej napadami.

Bardzo ważny jest też ruch minimum ok. 30-40 minut każdego dnia.

Życzę zaangażowania, cierpliwości i nieustępliwości tej bliskiej Pani osobie!

W przypadku dodatkowej konsultacji zapraszam do bezpośredniego kontaktu ze mną.

Serdecznie Panią pozdrawiam!

mgr Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl