Szanowna Pani,
przy hipoglikemii reaktywnej przede wszystkim należy jeść regularnie. W ciągu dnia posiłków powinno być 4 -max 5, a odstępy czasowe między nimi powinny wynosić 2,5 - 3 godziny. Pozwala to zapobiegać nagłym spadkom stężenia glukozy we krwi. Bezwzględnie należy spożywać pierwsze śniadanie, ponieważ z rana organizm jest najbardziej narażony na niedocukrzenie.
Aby zapobiec nagłemu spadkowi stężenia glukozy we krwi należy również unikać spożywania produktów spożywczych bogatych w węglowodany łatwo przyswajalne, czyli mono- i disacharydy (glukoza, sacharoza). Należą do nich między innymi: cukier, miód, słodycze, ciasta i ciasteczka, pieczywo cukiernicze, napoje gazowane (typu cola), soki owocowe (nawet niedosładzane), produkty spożywcze z białej mąki oraz produkty słodzone syropem glukozowo-fruktozowym (ewentualnie kukurydzianym) np. płatki śniadaniowe typu Nesquik czy batoniki musli. tego jeść nie można.
Alternatywą dla nich mogą być produkty o niskim indeksie glikemicznym (IG), to znaczy takie, które powodują łagodne zwyżki oraz równie łagodny spadek stężenia glukozy we krwi, zapobiegając jej gwałtownym wahaniom w krótkim czasie.
Niski indeks glikemiczny jest charakterystyczny dla większości surowych warzyw (oprócz dyni i ziemniaków), nasion roślin strączkowych, przetworów zbożowych z pełnego ziarna i niedosładzanych przetworów mlecznych oraz niektórych owoców, np. grejpfrutów, pomarańczy, brzoskwini i jabłek.
Dobrym pomysłem jest również spożywanie w jednym posiłku produktów o niskim indeksie glikemicznym i owoców, które charakteryzują się wyższym IG. Spowolni to znacznie wchłanianie węglowodanów do krwi, a jednocześnie pozwoli na spożywanie owoców, które są bogate w cenne witaminy i składniki mineralne, bez ryzyka wystąpienia hipoglikemii. W tym przypadku ważny jest jednak umiar (maksymalnie 2-3 owoce dziennie, bez względu na indeks).
Indeks glikemiczny posiłku (i tym samym wyrzut insuliny do krwi) może również obniżyć poprzez dodanie do posiłku błonnika pokarmowego w postaci np. otrębów owsianych, żytnich czy też gotowych preparatów błonnika np. na bazie pektyn jabłek. Jest to dobre rozwiązanie, gdy z jakichś powodów nie jest się w stanie spożywać odpowiedniej porcji surowych bądź krótko gotowanych warzyw (3-4 porcje) i gotowanych nasion roślin strączkowych (co najmniej 1 porcja tygodniowo). Trzeba jednak pamiętać wtedy o dobrym nawodnieniu organizmu (2-3 litry na dobę).
Gwałtownym wahaniom stężenia glukozy we krwi można również próbować zapobiegać poprzez spożywanie warzyw z produktami stricte białkowymi np. mięsem, wędlinami, serami.
Należy też pamiętać, że przy hipoglikemii należy unikać spożywania alkoholu.
Na szczęście u większości pacjentów z hipoglikemią reaktywną przestrzeganie zaleceń żywieniowych zabezpiecza przed jej napadami.
Bardzo ważny jest też ruch minimum ok. 30-40 minut każdego dnia.
Życzę zaangażowania, cierpliwości i nieustępliwości tej bliskiej Pani osobie!
W przypadku dodatkowej konsultacji zapraszam do bezpośredniego kontaktu ze mną.
Serdecznie Panią pozdrawiam!
mgr Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czym jest indeks glikemiczny? – odpowiada Mgr Bartosz Kulczyński
- Jakie są hormony zapobiegające hipoglikemii? – odpowiada Mgr Marianna Hall
- Jakie warzywa i owoce nie podnoszą cukru? – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Owoce i warzywa a dieta – odpowiada Mgr Iwona Kobylińska
- Indeks glikemiczny a leczenie cukrzycy – odpowiada Mgr Justyna Luty
- Jedzenie owoców a podwyższony poziom glukozy – odpowiada Mgr Weronika Ornacka-Draba
- Dieta a węglowodany złożone – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- W jaki sposób posługiwać się indeksem glikemicznym? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy taka dieta jest dla mnie odpowiednia? – odpowiada Mgr Mateusz Durbas
- Jaka dieta dla cukrzyka chorego na cukrzycę typu B? – odpowiada Mgr Kamila Lemańska
artykuły
Tak utrzymasz cukier w ryzach. Te 3 zasady warto zapamiętać
Chcesz uniknąć gwałtownych skoków cukru we krwi? W
Utrzymasz cukier w ryzach. Zasada, która może cię ustrzec przed cukrzycą
Aby uniknąć gwałtownych skoków poziomu cukru we kr
Owoce w cukrzycy - jakie owoce jeść i w jakiej ilości?
Owoce w cukrzycy to kontrowersyjny temat, ponieważ