Czy taka dieta jest dla mnie odpowiednia?

Witam mam 30 lat jestem szczupla waze 49 kg przy wzroscie 158 cm nie odchudzam sie ostanio lekarz zdiagnozowal mi hipoglikemie reaktywna i zalecil diete niskoweglowodanowa oraz unikanie cukrow prostych diete stosuje od tygodnia lecz zauwazylam ze troche na niej chudne lekarz powiedzial ze mam troche malo insuliny co moze wskazywac na stan przedcukrzycowy.Czy taki stan moze cofnac sie kiedykoleiek nie biore zadnych lekow mam tylko zlecona diete do tej pory nie uprawialam zadnych sportow jedynie spacery i sprzatanie codzienne mam male dziecko.Co moge zrobic aby taki stan nie zmienil sie w cukrzyce i czy taka dieta jest dla mnie odpowiednia?kobieta

Dzień dobry,

Hipoglikemia reaktywna to reakcja organizmu, która polega na obniżeniu się stężenia glukozy we krwi najczęściej w okresie od około 2 do nawet 5 godzin po spożyciu posiłku, na ogół bez konkretnej przyczyny. Do najczęstszych symptomów zmniejszenia poziomu cukru we krwi objawia zalicza się m.in.: wzmożone uczucie głodu, osłabienie, senność, trudności z koncentracją, lęk, drżenie lub drętwienie kończyn, zimne poty, rozszerzenie źrenic oraz tachykardię. Uważa się, że główną przyczyną występowania hipoglikemii reaktywnej jest zbyt duże wydzielanie insuliny po posiłku bogatym w węglowodany (w szczególności cukry proste), który może sugerować obecność hiperinsulinemii, zwiększoną wrażliwość tkanek na insulinę, bądź niewłaściwe funkcjonowanie hormonów o działaniu antagonistycznym do insuliny np. glukagonu. Ponadto, warto zapamiętać, że to zaburzenie nie występuje na czczo, w nocy czy po wysiłku fizycznym. U pacjentów z hipoglikemią reaktywną zaleca się przestrzeganie diety opartej o niskoprzetworzone produkty żywnościowe cechujące się niską wartością indeksu i ładunku glikemicznego (np. świeże warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, suche nasiona roślin strączkowych, wybrane świeże owoce, orzechy, nasiona, pestki, ryby, jaja, chudy nabiał, chude mięso drobiowe, etc.). Należy również regularnie spożywać posiłki co 3-4 godziny, aby zapobiegać w ten sposób wahaniom stężenia glukozy we krwi i minimalizować ryzyko wystąpienia hipoglikemii. Koniecznie warto znacząco ograniczyć (lub nawet wyeliminować) w diecie żywność typu fast food, słodycze, słodkie napoje, pieczywo cukiernicze, dosładzane przetwory mleczne, słone przekąski oraz napoje alkoholowe.

Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl

https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424