Witam serdecznie
Rzeczywiście, najlepiej byłoby skorzystać z usług dietetyka i zamówić indywidualny jadłospis, który w pełni będzie dostosowany do potrzeb organizmu i zapewni normalizację glikemii.
Cukrzyca jest jednym ze schorzeń, w których dieta odgrywa kluczową rolę i musi być bezwzględnie przestrzegana, dla zachowania prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Pani zapotrzebowanie energetyczne wynosi ok. 1900-2000 kcal.
Podaż węglowodanów w tym przypadku(po odjęciu błonnika pokarmowego) powinna wynosić ok. 230 g.Ważnym elementem są Wymienniki Węglowodanowe, które służą w niej za pomoc, pozwalającą określić należną ilość węglowodanów w danym posiłku, aby glukoza z produktów uwalniana była stopniowo. Przestrzeganie nie większej różnicy niż 4WW pomiędzy posiłkami nie jest jednak wyłącznym warunkiem diety w cukrzycy. Bardzo ważne są źródła węglowodanów w diecie. Spośród produktów wybierane powinny być więc te, w których przeważają cukry złożone, czyli : brązowy ryż, pełnoziarnisty makaron, pełnoziarniste pieczywo, kasze, świeże warzywa. Dozwolone są wszystkie produkty, które znajdują się w grupie o niskim Indeksie Glikemicznym (IG), a w umiarkowanych ilościach te ze średnim IG.
Warto pamiętać, że przestrzeganie diety w cukrzycy jest jednym z głównych czynników, które zapobiegają jej dalszemu rozwojowi i występowaniu groźnych powikłań.
Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia
Szanowna Pani, zdiagnozowana cukrzyca wymaga wiele uwagi ze strony żywienia-bowiem od żywienia zależy czy tabletki spełnią swoje zadanie terapeutyczne i czy zdoła Pani wyrównać POZIOMY INSULINY DO WARTOŚCI REFERENCYJNYCH.
Aby prawidłowo wyliczać zawartość węglowodanów, białka, tłuszczów należy posługiwać się odpowiednimi wskaźnikami, opracowaniami a poprzez forum jest to bardzo kłopotliwe...Polecam udać się jak najszybciej do wykwalifikowanego DIETETYKA z doświadczeniem praktycznym w zawodzie aby ustalić Pani na początek program żywienia a następnie wyedukować w formie praktycznej i NAUCZYĆ SAMODZIELNEGO LICZENIA ORAZ DOSTOSOWYWANIA DAWEK INSULINY W ZALEŻNOŚCI OD POTRZEB!
Życzę dużo zdrowia!
Witam,
Dieta w cukrzycy to podstawa. Dobrze żeby sobie Pani poczytała na temat wymienników węglowodanowych/ dietetycznych oraz indeksu glikemicznego. Bardzo ważna jest też samokontrola i prowadzenie dzienniczka glikemicznego.Pani masa ciała jest prawidłowa (BMI=18,5) także dieta powinna być normokaloryczna. Do ustalenia szczegółów brakuje mi tylko informacji na temat pani aktywnośici fizycznej.
Pozdrawiam,
Kasiz
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jaka dieta w cukrzycy ciążowej? – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Jak dobierać produkty w cukrzycy? – odpowiada Mgr Agata Przytuła
- Na czym polega dieta glikemiczna? – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Indeks glikemiczny a leczenie cukrzycy – odpowiada Mgr Justyna Luty
- Dieta w cukrzycy insulinozależnej – odpowiada Mgr Bartosz Kulczyński
- Dieta przy cukrzycy typu 2 i krwiaku mózgu – odpowiada Dr n. med. Aneta Kościołek
- Jak odżywiać się w cukrzycy typu 2? – odpowiada mgr inż. Natalia Barczewska
- Jaka dieta przy cukrzycy ciążowej? – odpowiada Dr Krystyna Pogoń
- Czy przy cukrzycy ciążowej mogę stosować dietę dla cukrzyków? – odpowiada Mgr Natalia Łasek
- Dieta a węglowodany złożone – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
artykuły
Owoce w cukrzycy - jakie owoce jeść i w jakiej ilości?
Owoce w cukrzycy to kontrowersyjny temat, ponieważ
Indeks glikemiczny (IG) - charakterystyka, korzyści zdrowotne, produkty
Indeks glikemiczny (IG) to skala, która ocenia, ja
Ładunek glikemiczny - co to jest i jak go obliczyć?
Ładunek glikemiczny, obok indeksu glikemicznego, j