Dlaczego 2-letnie dziecko nie reaguje na polecenia?

Córka 2 latka nie zawsze rozumie polecenia, gdzie się udać... Rozwój przebiegał wzorowo bardzo wczesne gaworzenie i pierwsze słowa, mama, tata, baba, dziadzia, raczkowanie, chodzenie w wieku 11 miesięcy. W wieku 1 5 roku bardzo słabe wyniki badania słuchu ( wysiekowe zapalenie ucha środkowego, obustronne) do kolejnego badania po leczeniu można powiedzieć, że nie słyszała kilka miesięcy. Powoli powrót mowy rozpoznawanie i wymawianie liter, nie, to jednak od czasu chorych uszu przestała mówić mama, tata a komunikacja jest różna, czasami normalnie reaguje na polecenia, czasami jakby nie słyszała i nie rozumiała poleceń. Prośba o wskazanie psa na rysunku, pokaże palcem psa a potem od razu inne rzeczy. Udałam się do logopedy, ale wiele osób na pierwszych wizytach stwierdza, że takimi maluchami się nie zajmują, choć w rejestracji mówili inaczej. Czy powinnam dalej szukać logopedy, psychologa itd dla 2 letniego dziecka czy powinnam dać jej jeszcze chwilę. Czy nie jest za wcześnie na jakieś diagnozy psychologiczne. Córka też na wizytach zachowuje się inaczej niż w domu, zapytana jak robi pies milczy jakby nie rozumiała, a w domu zawsze odpowie. chodzi do żłobka.

Szanowna Pani.

Według źródeł naukowych 2 letnie dziecko powinno wypowiadać około 200-300 słów i budować proste zdania, reagować na polecenia, wykazywać dobre rozumienie mowy. Z tego, co Pani pisze, Córka ma opóźniony rozwój mowy. Pani Córka miała (ma?) niedosłuch z powodu wysiękowego zapalenia ucha środkowego, co może być przyczyną problemów z mową i komunikacją. Ale też przyczyn może być więcej. Absolutnie nie jest za wcześnie na konsultację u specjalisty. Radziłbym niezwłocznie udać się z Dzieckiem na konsultację do neurologopedy / logopedy specjalizującego się w diagnozie i terapii małych dzieci. Istnieją logopedzi tzw. wczesnej interwencji, którzy zajmują się nawet kilkumiesięcznymi maluszkami, jeśli jest taka potrzeba. Może w Pani miejscu zamieszkania jest jakiś Ośrodek Wczesnej Interwencji? Logopeda zajmujący się wczesną interwencją dokładnie zbada Córkę i jeśli będzie taka potrzeba, pokieruje do kolejnych specjalistów. Proszę nie czekać.

Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta, terapeuta SI, terapeuta dzieci ze spektrum autyzmu

http://www.logo-ped.gda.pl

Dziecko prawdopodobnie zamknęło się w sobie od czasu oddania jej do żłobka. To być może jej protest? Nie czekajcie, należy zdiagnozować jej słuch w Słuchmedzie w Lublinie. ul Chodźki 3/8 tel 81 443 04 44.