Dlaczego 32-miesięczne dziecko nie mówi?

Filip ma 32 miesiące i nie mówi. nie wydaje mi się żeby miał problem ze słuchem jednak nie jestem lekarzem i nie wiem tego na 100%. od września poszedł do przedszkola i pani mi się zapytała czy ma problemy ze słuchem ale ja odpowiedziałam że nie. pani również powiedziała że czasami woła Filipa po 15-20 razy i jakby nie słyszał lub jest tak czymś zainteresowany że nie reaguje. nie wiem co mam myśleć proszę o jakąkolwiek podpowiedź

Witam, przede wszystkim należy zacząć od badania słuchu. Rozwojowo niektóre dzieci zaczynaja mowić dopiero w wieku 3 lat, ale na pewno trzeba wykonać badania, aby mieć pewność, ze fizyczny rozwój jest prawidłowy. Pozdrawiam

Witam. Według źródeł naukowych 2 letnie dziecko powinno wypowiadać około 200-300 słów i budować proste zdania. Pani ponad 2,5-letni Synek nie mówi, ma zatem opóźnienie rozwoju mowy. Niepokojący jest także brak reakcji na własne imię. Radziłbym niezwłocznie udać się z Synkiem na konsultację do logopedy specjalizującego się w diagnozie i terapii małych dzieci.

Z wyrazami szacunku.
Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta
http://www.logo-ped.gda.pl

Proszę zwrócić się do pediatry, radziłabym zbadać jeszcze raz słuch, ponieważ problem może być albo na poziomie tego co słyszy ucho, albo na poziomie tego jak kora mózgowa rozumie dźwięki. Warto również skorzystać z wizyty u logopedy i psychologa. Po ocenie dziecka będzie można wdrożyć terapię.