Zaburzenia komunikacyjne u 20-miesięcznego dziecka

po czym poznac ze 20 miesieczne dziecko nierozumie mowy? moje dziecko nieuzywa zadnych slow zgodnych z przeznaczeniem nawet mama, ma fascynacje dzwiekowe np przez caly tydzien uzywa tylko slowa dziiii i tak mowi na wszystko a nastepnego tygodnia uzywa tylko slowa daddda nastepnego nannna wydaje mi sie ze dziecko reaguje jedynie na ton glosu niepokazuje czesci ciala niepowtarza po mnie glosek nienasladuje gestow niewykonuje zadnych polecen np zatancz podaj,nierobi papa niekiwa glowa na tak i nie

Witam. 2 letnie dziecko powinno wymawiać już około 300 słów. Bardzo niepokojące jest to, że 20 miesięczne dziecko nie mówi, nie naśladuje gestów, nie wykonuje poleceń. Konieczna jest nie tylko wizyta u logopedy specjalizującego się w pracy z małymi dziećmi, ale też i psychologa.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelben

Witam

Rozwój Pani dziecka z pewnością nie przebiega prawidłowo.
Opisane objawy mogą wskazywać na problemy z integracją sensoryczną, rodzaj obniżonej sprawności słuchowej lub inne zaburzenia rozwoju.
Proszę nie martwić się na zapas tylko udać do specjalisty logopedy, który zdiagnozuje dziecko i wskaże kierunek terapii.
Problem może okazać się błahy i łatwy do usunięcia.

Pozdrawiam
Joanna Gałczyńska-Adamiak

www.centrum-logopedyczne.pl

Należy rozróżnić komunikację od rozwoju mowy. Są to dwa odmienne problemy. Zaburzenia rozwoju mowy mogą mieć różne przyczyny od błahych po bardziej skomplikowane. Najlepiej udać się do logopedy i/lub terapeuty SI. Komunikację natomiast jest w stanie oznaczyć ktoś z zespołu wczesnego wspomagania rozwoju. Zazwyczaj psycholog, pedagog. Tak czy inaczej nie ma na co czekać. Dziecko z 'trudności' samo nie wyrośnie.